Po třech zmrzlých musíme zeleninu otužovat

od Šárka Blahoňovská
< 1 minuta čtení
zelenina na zahradu
zelenina na zahradu

Sedláci už od pradávna sledovali, jak má počasí a roční období obecně vliv na jejich úrodu. Ledoví mužíci Pankrác, Servác a Bonifác, již slaví svátek 12., 13. a 14. května, dle nich avizovali poslední ranní mrazíky a příchod teplejších dnů. Ne nadarmo jedna z lidových pranostik říká, že „spalují mrazem ovoce a růži“.


Příroda se probouzí

Vlivem změny klimatu zaznamenáváme slunné počasí už na konci dubna, na zahradě je však stále zvykem otužovat zeleninu právě po třech zmrzlých. V tento čas se zpravidla příroda probouzí k životu.

Můžeme už začít s výsevem rostlin, jelikož ranní mrazíky a škoda jimi způsobená by už neměly hrozit. Běžně se po úderu ledových mužů sází zelenina a afrikány.

V půlce května je také vhodné začít přesazovat květiny, takže pokud vaše pokojovky volají po troše pozornosti, dopřejte jim ji.

Pokojovky zvykejte na venkovní počasí

Po 14. květnu nastává čas sázení rajčat. Nezáleží na tom, zda jste je vysadili na zahrádce u domu, v bytě v menším kbelíku či na balkóně na sídlišti. Dbejte však na to, abyste rostliny zvyklé na vnitřní prostory postupně otužovali. Stačí je třeba po obědě přesunout na chvíli ven, aby si navykly na jiné teplotní podmínky. Stejný postup aplikujte na bylinky, jakou jsou bazalka nebo rozmarýn.

Čas vysadit zeleninu

V těchto dnech je ideální zasadit cukety. Ty potřebují více živin, a tak je vhodné jim najít místo na kompostu. Totéž platí i pro dýně.

Jestli vám na zahradě ještě zbylo místo třeba po natrhaném salátu, můžete už vysadit fazole nebo hrách. Myslete na to, že rostou do výšky, takže k ním na záhonek umístětě i tyčky na podporu. Kořenovou zeleninu a oblíbené okurky už také můžete začít vysévat.

Autor: Šárka Blahoňovská


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články