Opadávající fíkus není zdravý fíkus. Vyhněte se nejčastějším chybám v jeho pěstování

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Fikus
Zdroj: Shutterstock

Pěstování pokojových rostlin může být pěkná fuška. Chcete mít doma ty nejkrásnější pokojové rostliny, ale občas to prostě nevyjde? Nezoufejte, nejste v tom sami. Pokud doma pěstujete fíkus, poradíme vám, jak na něj.

Fíkusový strom je populární pokojovou rostlinou, kterou lze najít v mnoha domácnostech. Častým problémem je padání listů, které zdánlivě nemá důvod. Když ale trochu zapátráte, zjistíte, že vaši rostlinu může ovlivňovat několik nežádoucích faktorů.

Padající listy

Nejprve si uvědomte, že je normální, když z vašeho fíkusu opadá několik listů. Pokud ale z rostliny padá větší množství listů, může to značit problémy, kterých se ale dá snadno zbavit.

Nejběžnější příčinou padání listů je změna prostředí. Například při změně ročního období, kdy se mění vlhkost a teplota ve vašem domě, což může způsobit, že opadá listů trochu více, než jste zvyklí.

Rostlinu se snažte uchovávat mimo dosah průvanových oken a dveří, klimatizací a topení. V zimě používejte zvlhčovač vzduchu, pokud máte v bytě sucho. A jakmile umístíte rostlinu do svého domova, nehýbejte s ní.

Jedním z problémů může být také nevhodná zálivka. Nedostatečné, či naopak přehnané zalévání může způsobit zažloutlé a vlnité listy nebo jejich opadávání.

Květina vám bude přinášet radost

Dalším důvodem opadávání listů je to, že má strom málo světla. Fíkus, který má dlouhodobě nedostatek světla, bude plodit bledé, nebo dokonce bílé listy. V takovém případě byste jej měli přesunout na místo, kde bude mít světla více.

Problém, který se u rostlin objevuje velice často, jsou škůdci. Fíkusové stromy jsou na škůdce velice náchylné a při napadení opadávají. Pokud váš fíkus napadli škůdci, listy budou lepkavé, bude z nich kapat tekutina nebo upadnou.

Pokud jste objevili jeden z těchto problému na svém stromě, začněte jednat. Fíkus se dá snadno zachránit a při včasné péči bude vypadat stejně krásně jako předtím.

Zdroj: Gardening Know How

Autor: Štěpán Pacík


Související články