Odpad z domácnosti nevyhazujte. Ušetříte mnoho peněz za hnojivo

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Hnojivo
Zdroj: RHJPhtotos / Shutterstock.com

Připravit zeminu, zasadit semínka a sledovat, jak to krásně roste. Bohužel to není tak jednoduché, protože ve skutečnosti ta práce zasazením teprve začíná. Musíte totiž zeminu správně hnojit, což může být pěkný zásah do vaší pěneženky.

My vám proto dnes přinášíme několik typů, jak ušetřit a připravit si domácí hnojivo.

Co potřebují rostliny pro svůj růst?

Dobrá zpráva hned na začátek je, že mnoho přísad do domácího hnojiva máte již nyní doma. Rostliny pro svůj správný růst totiž potřebují 3 základní živiny: dusík, fosfor a draslík.

Dusík je nezbytný pro růst listů a zelených rostlin. Fosfor má pak vliv na tvorbu květů a plodů. A v neposlední řadě draslík potřebují rostliny pro svůj růst.

Jedná se samozřejmě o základní živiny, protože rostliny dále potřebují vápník, hořčík a síru. Nyní se však již dostáváme k tomu, které věci v domácnosti tyto látky obsahují.

Kávová sedlina

Kávu pijeme skoro všichni a občas jistě přemýšlíte, co se zbývající sedlinou. Tak my vám poradíme: použijte ji jako hnojivo!

Kávová sedlina je totiž úžasný zdroj dusíku. Jak se však říká, všeho s mírou. Sedlina totiž zároveň zeminu okyseluje a může tak snadno dojít k překyselení.

Se sedlinou to tedy nepřehánějte. Ačkoliv třeba takové magnólie mají více dusíku rády.

Banánové slupky

Další odpad z domácnosti, který lze využít. Banánové slupky jsou bohaté na vápník, fosfor a draslík, díky čemuž jsou vynikající pro rostliny, které kvetou.

Buď je nasekejte a zahrabejte do hlíny k rostlině nebo si můžete vyrobit hnojivo ve spreji.

Banánové slupky namočíte na 2 až 3 dny do vody, ta absorbuje živiny ze slupek a pak již máte ideální hnojivo v rozprašovači.

Skořápky od vajec

Skořápky od vajíček rozhodně nevyhazujte, protože je můžete přidat do kompostu nebo je dejte přímo do zeminy. Stačí je jen rozdrtit.

Vaječné skořápky jsou bohaté na vápník, který podporuje buněčný růst v rostlinách. Například rajčata milují a potřebují vápník. Pokud zahrabete skořápky kolem rostlin rajčat, pomůžete snížit hnilobu květů.

Mléko jako hnojivo

Poslední typ, jak ušetřit za kupovaná hnojiva a zároveň předejít plýtvání, je hnojivo z mléka.

Pokud vám doma zbylo mléko, kterému se blíží konec spotřeby, a vy víte, že jej nezvládnete spotřebovat, tak ho rozhodně nevylévejte do záchoda.

Mléko je zdrojem vápníku a spolu s bílkovinami, cukrem a vitamínem B je skvělým hnojivem, které napomáhá celkovému růstu rostliny.

Mléko smícháte se čtyřmi díly vody a máte hotovo. Pomáhá například při hnilobě květů, která se běžně vyskytuje u rajčat a cuket.

Zdroje: Family Growing Pains, Father in the woods

Autor: Soňa Jiroutová

 


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články