Ne všechny bobule jsou jedlé. Zjistěte, na které si dát pozor

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
bobule
bobule

Existují rostliny, jejichž bobule poznáme na první pohled. Borůvky, maliny nebo ostružiny jsme otrhávali na zahrádce nebo v lese už jako malé děti. Právě proto bychom ale měli dát pozor na ty nejedlé nebo přímo jedovaté, abychom naše ratolesti ochránili. Netýká se to jen vaší zahrady, ale i okolí domu a volné přírody jako takové.

Obecně platí, že bychom neměli pokoušet štěstěnu a ochutnávat v přírodě to, co neznáme, a nejsme si stoprocentně jistí, že to není jedovaté. Jenže děti nejsou dospělí a je třeba jim ukázat, jaké rostliny jsou by jim mohly ublížit. Některé možná překvapí i vás.

Zrádné červené bobule

Prudce jedovatý je například tis. Pokud je máte na zahradě, po níž pobíhají malé děti, mějte je obzvlášť na pozoru. Červené bobule jsou sice lákavým zobem pro ptáky, zbytek tohoto keře je pro nás lidi toxický.

Bobule červeného zbarvení má i zimolez obecný. Jsou tak toxické, že vám může být zle už při pozření pěti kuliček. Ty jsou hořké, takže by vás to mělo odradit. Dětem ale určitě vysvětlete, že zimolez není žádný rybíz a v žádném případě by jeho plody neměly pojídat.

Průjmy i halucinace

Štědřenec, to je strom s lusky, v nichž se ukrývají hnědá semena. Celý je jedovatý a požití jakékoliv jeho části by v lepším případě mohlo způsobit otravu v podobě zvracení, průjmu nebo halucinací.

Na modročerné dužnaté bobule kokoříku mnohokvětého můžete narazit při procházce v lese. Tato u nás hojně rozšířená rostlina se využívala v minulosti v bylinkářství, ve větším množství však způsobuje žaludeční problémy nebo průjmy.

Pozor na hrozny

Obrůstají-li zdi vašeho domu loubincem pětilistým, lidově řečeno psím vínem, budete rovněž chtít, aby se mu děti vyhýbaly. Jeho bobule jsou totiž slabě jedovaté, a i když nechutnají zrovna lahodně, otravu jimi nelze vyloučit. Pozření lze však napravit aktivním uhlím.

I hrozny líčidla amerického vypadají lákavě. Šťáva v nich ukrytá vám neublíží, má chemické složení podobné červené řepě. Zbytek této vysoké rostliny vašemu tělu ale opravdu dobře neudělá, a tak se jí stejně jako ostatním výše zmíněným raději vyhýbejte obloukem.

Autor: Šárka Blahoňovská


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články