Máte rádi víno? Nemusíte spoléhat na vinice, révu si zvládnete vypěstovat sami

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
vinna reva
vinna reva

Mnozí z nás berou vinnou révu jako výsadu pro vinaře. Jenže není důvod ji zkusit vypěstovat na zahradě a těšit se z lahodných hroznů plných chuti. Nemusíte z nich přeci dělat rovnou alkoholický nápoj, jsou výborné jen tak. Poradíme, jak si vinnou révu vypěstovat na vaší zahradě.

Vhodné místo a půda jsou základ

Základ úspěchu při pěstování vinné révy jsou živiny. Proto pečlivě vyberte místo, kam ji zasadíte. Má ráda sluníčko a teplo, co naopak nemusí, je vítr. Myslete tedy i na to, že ji bude dobré před větrem ochránit, aby se rostlina neponičila.

S výsadbou už můžete začít, konec května a začátek června je pro ni vhodná doba. Umístěte ji nejlépe na jižní svahy, můžete ale zkusit i skleník, kde se jí bude dobře dařit. Réva jakožto popínavá rostlina potřebuje i podporu, a tak ji dávejte k plotu, zdi nebo pergole.

Vinnou révu nemusíme pravidelně zalévat. Zakoření se hluboko, takže v tomto směru je velmi nenáročná. Půda však musí být vysoce kvalitní, protože tato užitečná rostlina potřebuje pro zdravý růst hned několik důležitých minerálů, jako je například fosfor, vápník či draslík.

Nekvalitní zemina může způsobit to, že se révě nebude dařit a nepotěší vás žádnými plody. Sázkou na jistotu je hnojení za pomoci bohatého kompostu.

Sázejte hluboko

Pořiďte si sazeničku vybrané odrůdy a dejte jí do hloubky zhruba čtyřiceti centimetrů. Samozřejmě si neodnášejte mladou rostlinu s poškozenými nebo zčernalými kořeny. Vždy se ujistěte, že je v dobré kondici a nekupujte zajíce v pytli.

Když se zadaří a rostlina se uchytí, bude růst velmi rychle a krášlit vám vaši zahradu. Dbejte také na to, aby ji nebral živiny plevel. Réva je vcelku odolná vůči plísňovým onemocněním a mrazu, což jsou také vítané vlastnosti.

Pozor si dávejte na škůdce, na révě si rády smlsnou obaleči, svilušky, mšičky a píďalky. Zkuste proti nim bojovat raději přírodní cestou, ačkoliv existují speciální chemické postřiky.

Autor: Šárka Blahoňovská


Sdílet článek:Share on Facebook
Facebook

Související články