Královny vodní hladiny. Lekníny se postarají o zdraví vašeho jezírka a odmění se krásným květem

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
lekniny
lekniny

Lekníny jsou krásnou a nejoblíbenější ozdobou zahradních jezírek. Nejen, že lahodí oku, ale také jsou prospěšné rybníkům i jezerům, v nichž rostou. Pokud máte na zahradě prostor či už jste si jezírko vybudovali, není důvod do něj lekníny nevysadit.

Co uvítají nejen začínající zahrádkáři, je fakt, že lekníny se snadno pěstují vyžadují jen velmi málo péče.

Rychle rostou a udržují kvalitu vody

Potřebují sluníčko, takže zahradní jezírko obestřené stromy pro ně nebude to pravé ořechové. Hnojivo jim můžete dopřát jednou měsíčně, ale pozor, rostou rychle, a tak je třeba mít jejich růst pod kontrolou.

Uvádí se, že by měly pokrývat maximálně šedesát pět procent vodní hladiny. Tím si zajistíte nejen již zmíněný stín, ale také dáte možnost slunečním paprskům proniknout do vody.

Tyto vodovodní rostliny vytvářejí na hladině stín, což je dobré pro organismy, které v ní žijí, i pro kvalitu samotné vody. Ochraňují ryby v nejteplejších částech dne a stín jimi vytvořený také snižuje rychlost růstu řas.

Pomáhají udržovat vodu v jezírku provzdušňovanou a čistou, takže mu nemusíte věnovat neustálou pozornost.

Zvolte vytrvalé lekníny. Vybírat můžete z několika barev

Vybírat můžete mezi dvěma druhy leknínů – vytrvalými a tropickými. V našem podnebí se bude lépe dařit těm otužilým, které jsou schopné v pohodě přežít zimu a chladnějších podmínky.

To za předpokladu, že budou mít kořeny pod úrovní zmrzlé vody.

Co se týče barev, nemusíte se omezovat jen na bílou klasiku. Velkou parádu udělají lekníny růžové, oranžové i sytě červené.

Lekníny se nejlépe uchovávají v plastových květináčích či vodotěsných kontejnerech, které jsou ponořeny pod hladinou vody. Je to velmi praktické právě proto, že je můžete kdykoliv z jezírka vyndat a zkontrolovat kvalitu kořenů.

Nádoby by měly mít na spodní části a po stranách díry a dno by mělo být vystlané novinami nebo pytlovinou. To umožní průnik vody do půdy a zabrání úniku příliš velkého množství půdy z květináče.

Kvetou chvíli, ale stojí to za to

Tato královna vodní hladiny by vám měla vykukovat těsně nad hladinu jezírka a k její výsadbě by měla být použita speciální půda pro vodní rostliny či nějaká s vysokým obsahem jílu. Tímto krokem minimalizujete škodlivý vliv bakterií a jejich množení.

Jedinou nevýhodou leknínů je to, že kvetou jen pár dní. Bude to však stát za to. Pak nádherný velký květ odpadá na vodní hladinu, kde může hnít. Nezapomeňte jej proto odstranit, ať tam nedělá neplechu.

Autor: Šárka Blahoňovská


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články