Kde na zahradě pěstovat zeleninu. Nepodceňte volbu správného místa

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Zahradniceni
Zdroj: Shutterstock

Každý chce mít zahradu, která mu bude produkovat domácí ovoce a zeleninu. Problém ale vzniká v momentě, kdy se úrodě nedaří. Napadlo vás někdy, že růst může ovlivnit i místo, na kterém dané dobroty pěstujete?

Rostliny se nemohou hýbat, to ví snad každý. Důležité je při zahradničení myslet na přírodní výhody, díky kterým se vaší zahradě bude velice dařit. Sousedi vám pak budou závidět úrodu, kterou budete s radostí sklízet.

Rady, na které se zapomíná

Jedním z nejdůležitějších faktorů, aby se vaší zelenině dařilo, je expozice slunečního světla. Aby se rostlinám dařilo a dostali jste z nich maximum, potřebují minimálně šest hodin nepřerušovaného slunečního záření denně. Ve většině případů je více světla ještě lepší.

Některé plodiny, jako je brokolice, hlávkový salát a špenát, nemají problém být většinu dne ve stínu. Obecně ovšem platí, že čím více slunečního světla vaše zahrada přijímá, tím lepší je kvalita vašich plodin.

Dále se také ujistěte, že máte vždy dostatek vody. Nic zahradníka neunaví rychleji, než když během parných dnů musí tahat těžké konve s vodou. Během období sucha bude pravděpodobně potřeba více vody, proto se květiny pokuste umístit poblíž zdroje vody.

Zahrada, kterou vám bude každý závidět

Ujistěte se, že je vaše zahrada chráněna před silný větrem. Úkryt před větrem je užitečný zejména pro rostliny, které rostou vzpřímeně. Mezi ty patří rajčata, papriky, lilek, hrášek, fazole a jakákoli jiná popínavá zelenina.

Silný vítr způsobí suchou půdu a rostlinám může způsobit popálení a zničit listy a květy. Nezapomeňte tedy při sázení na to, že i na vaši zahradu může zavítat silnější vítr.

Ideální zahrada má bohatou půdu plnou hlíny. Pokud nepatříte mezi šťastlivce, kteří mají zahradu plnou hlíny, poraďte se se zahradníkem či firmou, která se na půdu specializuje. Pokud pěstujete rostliny v nádobách nebo vyvýšených záhonech, nemusíte se o půdu na zahradě tolik starat.

Nezapomínejte také na zvířata, která si mohou přijít smlsnout na úrodě, kterou jste tak dlouho pěstovali. Jedna malá díra v plotě může způsobit velkou neplechu a zkontrolování plotu nezabere tolik času.

Zahradničení může zabrat doopravdy hodně času, proto buďte pečliví, ať na něco nezapomenete!

Zdroj: The Old Farmer’s Almanac

Autor: Štěpán Pacík


Související články