brandingFullPage

Chcete číst naše články na Seznam.cz?

Přidejte si nás
plus PŘIDAT

Kamínky na zahradě: Pro mnohé ozdoba, pro jiné prokletí

od Nikola Jaroschová
Zdroj: 123RF.COM

Okrasné kameny můžete využít na spoustu způsobů. Zasypejte s nimi okraje jezírka, rozčleňte s jejich pomocí zahradu nebo ozdobte svůj záhon. Aby vaše práce vydržela dlouho jako nová, musíte dodržet několik základních kroků. Pokud budete při práci důslední, ušetříte si spoustu zbytečné námahy.

Plevel vám může pěkně zavařit

Pokud byste kamínky vysypali rovnou na zem, hned za pár dní by prorostly plevelem. Z okrasného prvku by se tak stala nevzhledná džungle.

Vhodné je proto pod kameny natáhnout netkanou textilii. Pokládejte vždy černou nebo jinou tmavou variantu, která má hustý výplet. Čím hustší texturu bude mít, tím méně plevele vám v kamínkách hrozí.

Kamínky je třeba ukotvit

K udržení kamenů pevně na svém místě využijte zahradní obrubníky. Pomohou vám oddělit prostor záhonu, kamenů, skalky, chodníku, ale i trávníku.

Obrubníky odvedou svou práci perfektně, ale nezapomínejte na to, že i pes nebo kočka dokážou zahradu obrátit vzhůru nohama.

Pokud váš čtyřnohý mazlíček miluje hrabání, raději na kamínky zapomeňte. Pokud se totiž rozhodne vše rozhrabat a textilii vytáhnout, vyjde vaše práce vniveč.

Spousta nepořádku

Kamínky skrývají ještě další nepříjemnost. Na jaře, když kvetou některé stromy, se připravte na pracné vybírání okvětních lístků.

Stejná práce vás čeká na podzim s padajícím listím. Pokud se rozhodnete založit na zahradě okrasné prvky z kamenů, určitě zauvažujte nad zahradním fukarem, jenž vám práci usnadní.

Plochy vysypané kamínky můžete proložit také nenáročnými keři, které zahradu zútulní a rozčlení.

Široká škála barev

Kamínky se nazývají valouny a zakoupíte je v každých hobby a zahradních marketech. Na výběr jsou různé velikosti a barvy, což vám umožní navrhnout svou zahradu přesně podle vašich představ.

Autor: Tereza Hotovcová

Chcete číst naše články na Seznam.cz?

Přidejte si nás
plus PŘIDAT

Související články