Jak vypěstovat tulipány doma: Důležitý je správný květináč. Pozor dejte na přímé slunce

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Tulipany pestovani
Zdroj: Shutterstock

Tulipány neodmyslitelně patří k jarnímu období, potěšit nás ale dokážou kdykoli během roku. Nejkrásnější jsou volně rostoucí v přírodě, ale ne všichni si je můžeme vypěstovat na záhonku na zahradě. Dobrou zprávou je, že se tulipány dají pěstovat i doma, kde budou náramnou pastvou pro oko.

Chcete si doma vypěstovat tulipány a těšit se z pohledu na ně kdykoli během dne i během roku? Pak jste ve správnou chvíli na správném místě! Dneska vám poradíme, jak pěstovat tulipány v pohodlí domova. Jdete do toho s námi?

Jednoduchý návod pro pěstování tulipánů u vás doma

I když nemáte zahradu ani malý záhonek, nemusíte se ochudit o krásu, kterou nám tulipány nabízí. Je jich mnoho druhů, které se liší nejen tvarem, ale i barvami. Zkrátka radost pohledět!

Pěstovat je můžete i doma v květináči. Velikost květináče necháme na vás – hodit se budou jak menší, tak i větší nádoby.

Pamatujte, že čím větší květináč, tím více cibulek tulipánů se do něho vejde. To bude mít za následek bohatší kytici, až tulipány vyrostou.

Vyberte vhodný květináč

Při výběru květináče ani tak nezáleží na jeho velikosti, jako na jedné důležité součásti: drenážních otvorech. Ty květináči, do kterého chcete zasadit tulipány, určitě nesmí chybět.

Odvodnění je důležité, aby v květináči nestála voda a nezpůsobila hnilobu cibulek tulipánů. Květináče mohou být plastové i keramické.

A co dál?

Nejdříve květináč do jeho poloviny naplňte směsí – doporučujeme propustnou půdu, ideálně perlitovou nebo vermikulitovou směs, která je pro tulipány perfektní.

Poté do půdy zasaďte cibulky tulipánů tak, aby byly od sebe vzdálené 2,5 centimetru. Začnete je sázet od vnitřního okraje květináče směrem do jeho středu. Špičatý konec cibulky směřuje nahoru.

Pak cibulky zakryjte zeminou. Již během sázení můžete zvážit umístění jednotlivých cibulek v různých vrstvách, což půjde nejlépe ve vyšších květináčích. Získáte tak více prostoru pro vysázení cibulek.

Nezapomínejte zalévat

Jakmile budou cibulky pohodlně uložené v květináči, nezapomeňte je zalít. Nebojte se toho, cibulky se potřebují zavlažit a přebytečná voda by měla vytéct prostřednictvím drenážních otvorů.

Zalévejte přibližně dvakrát až třikrát do týdne. Květináč umístěte na chladné místo, kde ho nechte 12 až 16 týdnů. Vyhněte se změnám teplot.

Když tulipány projdou fází klidu, přemístěte je na někam, kde se teplota pohybuje v rozmezí 16 až 21 °C. Zde budou mít ideální podmínky pro kvetení. Doma jim najděte místečko u okna, kde budou mít dostatek slunečního světla – pozor ale na přímé slunce.

Autor: Nikol Kolomazníková

Související články