Co dělat pro lepší úrodu. Méně je někdy více

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
uroda jablek
uroda jablek

Vnímáte svou zahradu hlavně jako místo, kde lze pěstovat různorodé plodiny? Poradíme vám, jak ze své snahy vytěžit maximum. Rostliny potřebují péči, dohled a občasně výraznější ošetření. Pokud jim budete věnovat dostatek péče, můžete se těšit z bohaté sklizně.


Kvalitní půda je základ

Ať už jde o stromky, keře, bylinky, ovoce nebo zeleninu, všechny tyto rostliny mají jedno společné. Vyžadují totiž kvalitní půdu, ze které mohou postupně čerpat živiny.

V případě stromů a keřů jde hlavně o to, aby dobře rostly a bohatě kvetly. Zelenina a ovoce si žádá kvalitní půdu především z toho důvodu, že je pak chutnější a dokonce zdravější.

Nezapomeňte tedy používat hnojiva a látky, které podporují zdraví a růst rostliny. Výběr je individuální, jelikož si každý strom nebo keř žádá něco jiného. Za hnojiva nemusíte v obchodě utrácet závratné částky. Dobře vám poslouží kravský hnůj nebo například voda z akvária.

Nezapomínejte na zálivku

Půda může být po zimě vysušená a rostliny zesláblé. Nezapomínejte proto na přiměřenou zálivku, která je probudí opět k životu. Listy nebudou žluté a celá rostlina neuschne.

Prořezávejte a protrhávejte

Jaro je ideálním obdobím k prořezávání ovocných stromů. Pokud stromy necháte růst samovolně, může se stát, že plody budou malé, a nebudou tak dobře chutnat. Jakmile však začnete prořezávat, budete se těšit ze šťavnatého ovoce.

Úrodu je vhodné protrhat a část malých jablíček odstranit, abychom dosáhli větší úrody. Strom se nebude zbytečně vysilovat a jablka budou větší a šťavnatější. V tomto případě opravdu platí, že méně je někdy více.

Na jaře je cílem odstranit suché a poškozené větve po zimě. Zvláštní pozornost věnujte nově vysazeným stromkům, jelikož další léta už budete moci provádět jen drobné úpravy.

Odstraňujte plevel

Nečekejte do léta a uvolněte svým rostlinkám prostor už nyní. Plevel, který jim ubírá na možnosti růstu, odstraňte a vdechněte svému záhonku opět estetickou podobu.

Nezapomínejte kontrolovat také škůdce, kteří se už začínají projevovat, a zakročte proti nim včas. V opačném případě byste mohli přijít o těžce vydřenou práci.

U jahod vsaďte na podestýlku

Pokud si přejete mít nádherně čisté jahody, které nebudou špinavé od hlíny, zkuste je zvednout pomocí podestýlky. Na trhu existují stojánky z různých materiálů, které plody udrží nad zemí a zůstanou tak čisté, svěží a na slunci rychle dozrají.

Autor: Eva Marešová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články