Komerční sděleníVolný čas

Teraristika aneb jak na ni?

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
teraristika
Zdroj: Ifauna

Název teraristika je odvozen od latinského slova „terra“, což v překladu znamená země. Láká vás tento obor? Čtěte dál a dozvíte se vše důležitého.

Co je teraristika

Krátkou charakteristikou se dá říci, že je to obor, který se zabývá provozem terárií a péči o živočichy v něm chované. Tzv. teraristé (lidé, kteří se starají o terária), pracující na vyšším odborném stupni se zabývají obory jako jsou věda o zvířatech, geografie, klimatologie, ale např. i komunikace.

Provozování teraristiky může být na úrovni jak chovatelské, tak ale i komerční – a to je chov bezobratlých (pavouci a štíři), obojživelníci (např. žáby) a v neposlední řadě plazi (hadi, ještěři a želvy).

V dnešní moderní době se chov terarijních zvířat velice rozšířil. Problémem se však stává, že snadnou dostupností terarijních zvířat, si tyto může opatřit kdokoliv. Majitelé však nemusí mít potřebné znalosti pro jejich chov a důsledkem může být například onemocnění zvířete.

Terária dělíme na 3 typy

Různé druhy terárií zajišťují zvířatům jejich přirozené prostředí.

Teraristika

Zdroj: Ifauna

Podle druhu terarijního zvířete, které budeme chovat, máme terária vodní (tzv. akvaterárium), kde nám část nádrže tvoří voda a část suchého povrchu. V takových teráriích chováme například vodní želvy.

Dalším typem je vlhké tropické terárium, které se už podle názvu vyznačuje vysokou vlhkostí vzduchu a vysokou teplotou. Takové terárium je vhodné pro chameleony a žáby.

Pak je to terárium pouštní, které má nižší vzdušnou vlhkost a je vhodné pro chov např. suchozemských želv nebo ještěrů. A v neposlední řadě je tzv. insektárium, ve kterém chováme hmyz.

Nejste si jisti, jaké terárium vybrat?

Pokud si však nejsme jisti, který druh terária pro to které zvíře pořídit, je vhodné si zjistit, z jaké oblasti pochází, jaké zde panují teploty a jaká je například v tamní oblasti vlhkost vzduchu.

Samotné koupi zvířátka byl mělo samozřejmě předcházet nastudování co nejvíce informací o jejich původní domovině a jejich potřebách a připravit jim odpovídající terárium.

Autor: redakce


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články