Možná ji v lese zbytečně obcházíte. Kotrč udělá parádu nejen v kuchyni

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
kotrc
kotrc

Kotrč je většinou houbařů na první pohled odsouzena, avšak zbytečně. V jídle totiž chutná skvěle, má mnoho prospěšných látek, které vyřeší nejeden neduh, a navíc se vždy v lese objeví v takové velikosti, že vám postačí hned na několik chodů.

Není choroš jako choroš

Zatímco některé choroše jsou jedovaté, kotrč lidskému organismu jen prospívá. Najdete ji na kůře stromu, na pařezu nebo v jeho blízkosti na vystouplém kořenu.

Na sběr se vydejte o prázdninách

Až budete v létě na chatě nebo v kempu, můžete vyrazit na lov kotrče. Ideálním obdobím je červenec, srpen, září, ale také ještě říjen.

Poznáte ji snadno

Na první pohled by vás mohlo napadnout, že nápadně připomíná mořskou houbu, a to velikostí, barevností, ale i strukturou.

Kotrč, která je nejvhodnější ke sběru, je mladá, jen lehce krémově zabarvená a v jídle bude působit šťavnatě. Naopak starší kusy už příliš dobré nejsou.

Doma si s houbou snadno poradíte

Jelikož je tato houba často na stromě bez okolní ochrany, může se v ní skrývat spousta nečistot. Hmyz, větvičky, jehličí nebo pyl. Proto ji pro začátek důkladně očistěte.

Ingredience do mnoha pokrmů

Kotrč můžeme vložit do číny společně s masem a zeleninou, osmažit ho zvlášť ve smaženici, zapéct ho v těstíčku nebo z něj například uvařit falešnou dršťkovou polévku.

Kombinovat ji můžete i s dalšími houbami. Její chuť se jednoduše přizpůsobí. Není příliš aromatická nebo chuťově výrazná.

Přírodní lék, který pomáhá tlumit rakovinu

Odborníci tvrdí, že je kotrč skvělá pro prevenci vzniku rakoviny. Působí nejen skvěle na tělo spoustou vitaminů, ale také pozitivně ovlivňuje vzhled a strukturu pleti.

Kotrč dokáže bojovat s nezvanými hosty v těle, takže jednoduše zatočí se zánětem, viry a dalšími toxickými látkami v organismu.

Autor: Tereza Hotovcová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články