Kempování bez nepříjemných štípanců. Dejte mravencům co proto a užijte si léto

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
stanovani otec a syn
stanovani otec a syn

Léto je období radovánek a odpočinku. Spousta rodin vyráží s dětmi na výlety a jednou z oblíbených aktivit je stanování v lesích či u vody. To nám ale mohou pěkně znepříjemnit mravenci, kteří se rozhodnou nastěhovat se s námi do spacáků. S našimi radami se jich bát nemusíte.

Kempování u řeky skončilo loni nepříjemně poštípanými nohami? Navíc se vám mravenci dostali do veškerého jídla, a vy jste tak museli stanoviště opustit dřív, než bylo v plánu? Letos se to rozhodně opakovat nebude, poradíme vám, jak s otravným hmyzem zatočit.

Jezte mimo stan, zásoby jídla si dobře zavírejte

Důležité je nedat hmyzu žádný důvod, aby vás začal okupovat. Prvním krokem ještě předtím, než postavíte stan, je dobře zkontrolovat místo, kde kempujete.

Pokud postavíte stan na prvním placu, který uvidíte, je možné, že jste právě naštvali mravenčí kolonii, již jste rozlehli. Jestli ale přímo pod stanem ani v okolí není mraveniště, stále nemáte vyhráno.

I jednotliví mravenci totiž mohou velmi rychle přilákat své kamarády, pokud zjistí, že máte u sebe nějaké jídlo. Proto je dobré jíst zásadně mimo stan, drobit do trávy v bezpečné vzdálenosti od něj, po konzumaci jídla si vždy všechno zavřít do krabiček s víčky a zbytky jídla nepovalovat všude možně.

Zbavte se škůdců, které jste nalákali

Když už se stane, že se vám kolem stanu začnou shromažďovat mravenčí kolonie, stále není vše prohrané. Existuje totiž několik věcí, které mravence odradí. Pomáhají různé bylinky, jako je například máta, česnek, či cibule.

Je nám ale jasné, že ty kolem stanu sázet nebudete. Co už ale udělat můžete, je obsypat celý stan tenkou vrstvou kypřícího prášku. Ten se totiž lepí na nohy a mravenci si rychle rozmyslí, zda se přiblíží.

To samé můžete udělat s vysušenou kávovou sedlinou nebo hřebíčkem. Ve všech případech mravenci zareagují stejně a stáhnou se k drobkům, které jste nechali nedaleko v trávě. A tam vám vadit nemusejí.

Po skončení výletu dobře prohledejte stan

Mravenci se rychle množí a vydrží leccos. Proto si dejte pozor, že si je z přírody nepřivezete domů. Po skončení akce před sbalením spacáků dobře vyklepejte každý kousek látky. Doma vše raději rozvěste ještě na šňůry, nejen kvůli mravencům, ale také proto, aby se všechno hezky vyvětralo a do příštího roku nezplesnivělo.

Tím by měl být váš výlet slavnostně zakončen a vše připraveno k tomu, abyste si léto bez mravenců užili za rok znova.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články