Řecké pastitsio: Zapečené jídlo z Řecka potěší i díky domácím těstovinám

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
pastitsio
Zdroj: Shutterstock

Pokud milujete cizokrajnou kuchyni a rádi zkoušíte nové věci, rozhodně byste se neměli vyhýbat řeckým lahůdkám. Jedním z moderních jídel v tomto státě je pastitsio, které si zamilujete hned, jak ho poprvé ochutnáte. A to i přesto, že jeho příprava vám možná nějaký ten čas zabere.

Pastitsio je druh řeckého slaného koláče, jehož základem jsou těstoviny. Jeho původ se datuje až do 16. století. Od té doby se recept sice výrazně změnil, jeho základ ale zůstává stejný.

Kromě těstovin tvoří další vrstvy koláče bešamel a masová směs s řeckým kořením. Řeckým kuchařem, který vytvořil moderní verzi pastitsia, byl podle serveru The Passionate Foodie Nikólaos Tselementés.

On je tak dnes zodpovědný za to, že si Řekové poměrně pravidelně dopřávají něco, čemu říkají koláč, my bychom to ale možná označili spíše za zapečené těstoviny. Pokud si chcete připravit pokrm i doma, připravte se, že to zabere nějaký čas.

Domácí těstoviny jako základ

Podle serveru Philoso Kitchen jsou základem pastitsia domácí těstoviny. Samozřejmě si můžete ulehčit práci a koupit si je už hotové, to by ale bylo v Řecku proti zásadě receptu.

Na domácí těstoviny budete potřebovat 450 gramů mouky, 2 vajíčka, 100 gramů strouhaného sýra a sůl. Z ingrediencí si vytvořte těsto, které pokrájejte na nudličky a dejte vařit. Následně si k nim připravte omáčky. Omáčky se dělají dvě – bešamelová a masová.

Na tu masovou si připravte mleté hovězí maso, cibuli, mrkev, česnek, rajčatový protlak, tymián, bobkový list, skořici, červené víno a sůl. Cibulku osmahněte na oleji, přidejte maso. Jakmile se maso osmaží, přidejte protlak a koření. Vše zalijte červeným vínem a na malé kostičky nakrájenou mrkev nechte v omáčce změknout.

Na bešamelovou omáčku si připravte plnotučné mléko, nesolené máslo, mouku, hřebíček, strouhaný sýr, sůl a pepř. Z mléka a másla vytvořte základ, který dochutíte hřebíčkem, solí a pepřem. Po krátkém povaření hřebíček vyndejte a omáčku zahustěte sýrem a moukou.

Do trouby s tím

Jakmile budete mít všechny vrstvy připravené, je už jen třeba je zkombinovat a dát péct. Nejprve si naspod pekáče nasypte uvařené těstoviny. Na ty naneste hustou masovou omáčku a vše zalijte bešamelem.

Slaný koláč pak pečte na 180 °C zhruba 40 minut přikrytý alobalem, poté ho odkryjte a dopékejte ještě 20 minut, aby se vytvořila křupavá kůrčička. Těstoviny servírujte posypané sýrem a čerstvě nasekanou petrželkou.

Zdroj: My Greek Dish, The Passionate Foodie, Philoso Kitchen

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články