Komerční sděleníTvořímeŽivotní styl

Vyrobte si vlastní přáníčko: ušetříte peníze a může na něm být vše, co si představujete

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
zena prani
Zdroj: Shutterstock

Přáníčka jsou běžnou součástí našeho života. Přejeme někomu k svátku, narozeninám, promoci, ke svatbě, k narození dítěte, nebo ke klidnému prožití svátků vánočních. A ke všem těmto událostem se velmi hodí přáníčka. Jsou také vhodnou volbou pro ty, kteří nechtějí darovat věcný dar, ale finanční hotovost. Jsou šikovnější, než prostá obálka. Ale ne vždy v obchodech najdeme přáníčko podle svých představ. Některé je příliš strohé, jiné příliš dětské, další přímo nevkusné… proč si tedy nevyrobit přáníčko vlastní?

Není to nic těžkého

Výroba vlastního přáníčka nemusí být těžká. A nemusíte mít ani představivost. Můžete se inspirovat tím, co vás zaujalo v obchodě s přáníčky nebo pokud jste nějaké pěkné přáníčko dostali, můžete se jej pokusit vyrobit sami. Inspiraci můžete najít také na internetu. Záleží samozřejmě na tom, jestli vyrábíte přáníčko k Vánocům nebo k narozeninám. Pak je třeba použít trochu jiné motivy.

Co budeme potřebovat?

Vše co budete potřebovat je tvrdý nebo nějaký ozdobný papír, kterých je nepřeberné množství v každém dobrém papírnictví. Volit můžete papír různých barev a lesků, ale také struktur. Pokud toužíte po neobyčejných okrajích, můžete si pořídit speciální nůžky, které vytvoří zoubkované nebo obloučkové okraje. Většinou si ale vystačíte s klasickými nůžkami na papír. Hodit se může samozřejmě také lepidlo a děrovačka (nebo speciální děrovačky více tvarů). K dozdobení využijete taktéž různé samolepky, glitrovaná lepidla, mašličky, pastelky, foukací fixy, kousky látky a další pomůcky.

Pranicko

Zdroj: Karniewska / Shutterstock.com

Připravte si základ

Základ vašeho přáníčka může být různý. Pokud patříte mezi ty méně zručné, můžete vyrobit abstraktní základ, jako například nafoukat na papír barevné skvrny pomocí foukacích fixů. Nebo můžete do barvy namáčet houbičku a tu potom přenášet v různých tvarech na papír. Poslouží také čtverec/obdélník papíru, který můžete přilepit na bílé pozadí – velmi pěkně vypadá, když se vám podaří do tohoto papíru vyřezat nějaký vzor.

Jaký zvolit formát?

Skládání papíru se bát nemusíte, obvykle stačí přáníčko přeložit napůl, žádné origami. Tvar přáníčka je obvykle čtvercový nebo obdélníkový. Můžete si ale samozřejmě připravit jakýkoli jiný tvar, jen je zapotřebí dbát na to, aby se vám výsledné přáníčko vešlo do obálky, kterou máte k dispozici. Velikost a tvar přáníčka je tedy třeba přizpůsobit velikosti obálky.

Lepíme, vyřezáváme, malujeme

A nyní už záleží na tom, jaké přáníčko chcete vyrobit. Můžete je ozdobit nejrůznějšími prvky – mašličkami nebo samolepkami. Pokud neumíte příliš malovat, můžete to obejít. Různé hezké šablony se dají vytisknout a obkreslit nebo jednoduše zvolte něco jednoduššího. Určitě vás napadne spousta možností. Narozeninová přáníčka obsahují zejména balonky, narozeninové dorty, číslovku podle věku a hlavně spoustu barev. Vánoční přáníčka vynikají zasněženou krajinou, dárky, vánočním stromkem nebo hořícími svíčkami.

Muz pranicko

Zdroj: G-Stock Studio / Shutterstock.com

Inspirace pro vánoční přáníčka

Vánoční přáníčka je třeba vyrobit a poslat s dostatečným časovým předstihem, protože pošta je bohužel v tomto čase nejzatíženější z celého roku. Proto na vánoční přání myslete již začátkem prosince – to je období, kdy už možná cítíme Vánoce ve vzduchu, ale potřebovali bychom o něco více vánoční atmosféry. Tu můžete načerpat například na vánočních trzích, které jsou obvykle již od prosince dostupné. Za nejkrásnější se považují proslulé vánoční trhy v Olomouci, nicméně ani ty v dalších městech, jako je Praha či Brno, rozhodně nejsou špatné. Až se budete procházet uličkami trhů, dívejte se, jaké vánoční motivy byste mohli použít pro své dílo. Uvidíte, že jich zde bude bezpočet.

Autor: redakce


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články