Koronavirové Velikonoce budou bez koledníků. Můžete si dovolit tak trochu jinou velikonoční výzdobu, třeba z betonu

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
beton kraslice 1
beton kraslice 1

S velkou pravděpodobností letos žádní koledníci nepřijdou, protože v době karantény opravdu není možné se scházet. Velikonoce jako takové ale slavit budeme, každý po svém. Domácnost už jste si uklidili a teď je čas na pořádnou výzdobu. Začněte vyfukovat vajíčka už teď.

Co budete potřebovat?

  • Hobby beton (najdete v každém hobby marketu nebo vybraných e-shopech)
  • Nádoba na rozmíchání betonu
  • Vyfouknutá a vymytá vajíčka
  • Pytlík nebo zdobicí sáček + kelímek na odložení
  • Balakryl UNI + malý štětec na zdobení
  • Špejle a vodu

Jak postupovat?

Najdeme si klidné místo a zakryjeme ho igelitem, případně novinami. V připravené nádobě si rozmícháme beton. Nejdřív do ní sypeme beton, potom přidáváme vodu. Konzistence by měla být jako hustší bramborová kaše, ochutnávat však nebudeme. Beton by měl držet svůj tvar, ale když s ním trochu zaklepeme, měl by se pomalu roztéct do stran.

Zdroj: Zalito betonem.cz

Zdobicí sáček vložíme do kelímku a přehneme přes jeho okraje. Sáček naplníme pomocí lžičky betonem a zamotáme ho kolem ruky tak, aby nám v něm zůstal jen beton a žádný vzduch. Beton začneme ze sáčku pozvolna vytlačovat a lehce s ním naplníme skořápky zevnitř až po jejich okraj. Když přelijeme, nadbytečný beton setřeme papírovým ubrouskem. Pokud obsah sáčku ztuhne, zamícháme ho špejlí.

Aby nebyla výsledná vajíčka samá díra, jemně a opakovaně s nimi v dlaních poklepeme o podložku a zatřepeme, čímž dostaneme ven přebytečný vzduch. Skořápku vajíček oloupeme opatrně rukou nebo nožíkem na beton nejdříve za jeden den. Nakonec necháme betonové kraslice ještě pár dní odpočívat, aby měl beton šanci dobře vyschnout.

Zdroj: Zalito betonem.cz

A nakonec přichází to nejlepší – ozdobení kraslic. My jsme použili vodou ředitelný Balakryl UNI a barvu nechali zaschnout 4 hodiny. Pro podobné DIY projekty se skvěle hodí z několika důvodů: Je bez zápachu, takže s ním můžeme tvořit i doma za plného provozu. Velkou výhodou Balakrylu jsou atesty pro styk s potravinami a na dětské hračky, proto se nemusíme bát nechávat naše kreativní výtvory v dosahu dětí a domácích mazlíčků.

Jak dlouho vám bude výzdoba trvat?

2 hodiny na vyfoukání a betonování + 1 den schnutí + 1 hodina zdobení

Autor: Sára Vojtěchovská


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články