Kokedama zútulní vaše bydlení. Poradíme, jak ji jednoduše vytvořit

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
kokedama
kokedama

Rostliny v běžném květináči mohou udělat parádu, avšak mnohem originálnějším a trendy doplňkem je v současnosti kokedama. Zavěšená rostlina vám může zútulnit byt, terasu či balkon. Vyrobit si jí můžete levně i z pohodlí domova a my vám prozradíme, jak na to.

Pečlivě se připravte

Než se vrhnete do hledání a nakupování výrobních surovin, ujistěte se, že máte správné vybavení. Bez nůžek, rukavic, podložky a provázku vám práce nepůjde od ruky. Jakmile budete připraveni, vrhněte se na výběr surovin pro tvorbu samotné kokedamy.

K tomu budete potřebovat substrát, mech, rostlinu a rašelinu. Všechny tyto suroviny by měly vytvořit vzájemnou symbiózu, aby kokedama vydržela co nejdéle.

Na začátku si dáte s výrobou poměrně práci, ale poté už postačí jen občasně rosit a rostlina si bude žít vlastním životem.

Vyberte rostlinu a vrhněte se do práce

Pro začátečníky jsou vhodné vlhkomilné rostliny, jako jsou například kapradiny. Vyvarujte se orchidejím, vyžadují náročnější péči a mohly by vám brzy uhynout.

Rostlinu vyjměte z původního obalu a opatrně odstraňte hlínu. Z rašeliny a substrátu vytvořte směs, z níž poté vyrobíte kouli. Směs by měla obsahovat trochu více rašeliny než substrátu, aby držela pevně pohromadě. Pokud celá koule nedrží, použijte trochu vody.

Připevněte rostlinu

Vybranou rostlinu obalte substrátem a na moment odložte. Do připravené koule vytvořte otvor, do něhož rostlinu jemně zasadíte a upevníte dalším substrátem. Celou hmotu poté zpevněte provázkem, aby rostlina zůstala na svém místě.

Zadržení vlhkosti

Aby kapradina nebo jiná rostlina nevysychala, je třeba ještě kouli obalit mechem. Zatlačte jej lehce do substrátu a znovu připevněte provázkem. Využívejte provázky v přírodních barvách a z přírodních materiálů, aby rostlina působila esteticky.
Nakonec připevněte delší provázek, díky němuž budete moci rostlinu zavěsit od stropu dolů.

Autor: Tereza Hotovcová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články