Komerční sděleníRodina a vztahy

Víte, jak se správně v létě postarat o plavky?

od Luboš Klouček
3 minuty čtení
zena luxus
zena luxus

Pravděpodobně žádná z nás si nekupuje plavky jen na jednu sezónu. Zejména tehdy, pokud jsme našli takové, což nám dokonale sedí a nechceme se s nimi tak rychle rozloučit. Víte, jak pečovat o plavky tak, aby vám vydržely co nejdéle? Poradíme vám.

Plavky v zásadě měníme z několika základních důvodů. Buď se nám už nelíbí, vyšly z módy nebo již na nich vidět, že mají něco za sebou. My však víme, jak můžeme plavkám udržet si jejich barvu a tvar. Jak tedy na to? Dejte si záležet nejen na správném praní a sušení plavek, ale i na jejich skladování. Speciální materiál plavek totiž vyžaduje i speciální péči.

Základem je správné praní

Aby vám plavky vydržely čím nejdéle, neperte je v pračce, ale ručně – a to po každém použití, ideálně při teplotě okolo 30 ° C. Při praní použijte neutrální mýdlo, případně tekutý prací prostředek určený pro ruční praní. Nepoužívejte agresivní prací prostředky ani aviváž. Nechte plavky přibližně 15 minut namočené, potom je zlehka properte a na závěr je ještě propláchněte studenou vodou. Plavky neždímejte, jen z nich vymačkejte přebytečnou vodu a nechte volně uschnout.

Zdroj: Evgeny Atamanenko/123RF.COM

Praní v pračce se nedoporučuje. Pokud však chcete plavky zbavit i odolnějších nečistot včetně soli, písku, vodních řas a opalovacích prostředků, učiňte tak maximálně při každém pátém praní. I v pračce můžete prát šetrně, použijte šetrný prací program a plavky vložte do sáčku na jemné prádlo. Takto plavky ochráníte před nechtěným zatržením, poškozením kostic a případným jiným nehodám.

Náš tip: Abyste ochránili plavky před vyblednutím, namočte je před prvním použitím přibližně na půl hodinu do octového roztoku. Připravíte si ho z vlažné vody, do které přidáte trochu jablečného nebo bílého vinného octa. Právě tento roztok pomáhá chránit barvy, které zůstanou zářivé.

I způsob sušení je důležitý

Plavky nikdy nezavěšujte na šňůry ani nevystavujte přímému slunci. Ideální je, pokud je necháte sušit volně rozložené na sušáku. Tímto způsobem se nevytahují a nejsou ohroženy ani jejich barvy. Nikdy je nenechávejte v mokrém stavu pokrčené a nerolujte je ani mokré do ručníku. To totiž nejen poškozuje elastická vlákna, ale podporuje také působení chloru a množení bakterií. Po vysušení plavky určitě nežehlete, vysoká teplota může syntetický materiál zničit.

Pozor na nebezpečí

Zdroj: 123RF.COM

Největšími nepřáteli plavek jsou kameny, které plavky rychle oděru. Škodí jim však i působení soli, chlóru, ale i kosmetických prostředků, které působí na ztrátu jejich pružnosti. Takové nečistoty proto čím nejdříve odstraňte tak, že plavky propláchnete čistou vodou.

Skladování

Po ukončení koupací sezóny odložte pečlivě vysušené plavky do textilního sáčku na místo, které je suché, a zároveň větrané.

Investujte do kvality

A na závěr něco, co byste měli udělat hned na začátku. Pokud chcete, aby vám plavky vydržely více než jen jednu sezónu, vsaďte na kvalitu. Látka, ze které jsou plavky šité, by neměla být velmi tenká ani příliš hrubá. Hrubé látky totiž obsahují zpravidla více umělých látek, měkké látky jsou kvalitnější. Měla by obsahovat elastan nebo jiný elastický prvek.

Myslete přitom na to, že vysoká cena nemusí být automaticky i zárukou vysoké kvality. I za přiměřené ceny můžete nakoupit kousky, které vám slušet a navíc vám při správné péči vydrží i několik sezón.

Náš tip: Mrkněte na nabídky internetových obchodů a nakupujte výhodně. Tchibo sleva nebo Astratex sleva nebo jiné slevové kódy jistě potěší.

Autor: redakce


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články