Svou silnou cukrovku maminka vůbec neřeší, prý už tady stejně dlouho nebude

od Luboš Klouček
2 minuty čtení
babi
babi

Cukrovku našli mojí mamince již před několika lety. Ze začátku bylo těžké zvyknout si na inzulinové injekce a nově nastavený režim, tak jako každý pacient s tímto onemocněním i ona se ale musela přizpůsobit. Spoustu let zvládala poctivě pro své zdraví dělat maximum.


Poslední dva roky je ale s maminkou samé trápení. Je jí sedmdesát osm let a některé věci už zkrátka sama nezvládá. Vzali jsme si ji proto s manželem k sobě. Ona pro mě vždycky dělala maximum a chci ji tak její starost oplatit.

Nechce si prý konec života ničit nějakým omezováním

Injekce jsem se jí naučila píchat já. Sama na to už nemá údajně nervy ani žaludek. Já s manželem ale chodíme do práce a ona je tak doma úplně sama. Alespoň má tedy společníka v našem pejskovi, u ní doma by byla úplně sama. Je nám za všechno, co pro ni děláme, vděčná. Bohužel ale svoji cukrovku přestala řešit.

Když jí injekci nedám já, zkrátka ji nedostane. Navíc mi u toho vždy říká, jak si nechce kazit zbytek života trpěním, že už tu s námi stejně dlouho nebude… Její jídelníček bohužel neohlídáme a ona sama ho rozhodně nijak neomezuje.

Několikrát skončila v nemocnici. Doporučili nám domov důchodců.

Zdroj: 123RF.COM

Často byly její stavy natolik vážné, že jsme museli maminku odvézt do nemocnice, nebo dokonce volat záchrannou službu. Vždy jí vyrovnali hladinu cukru v krvi, nechali si ji pár dní na pozorování a pustili ji opět domů.

Když se o ni prý nezvládneme starat, proč ji nedáme do domova důchodců. I s mým mužem jsme tuto možnost zvažovali, oba jsme se ale shodli, že zkrátka patří k našemu životu a nechceme ji dát na stará kolena pryč, když rodina je to jediné, co má v životě ráda. Navíc mi byla vždy skvělou matkou a já bych se musela stydět, kdybych ji v jejích nejhorších chvílích nechala v nějaké instituci.

Stáří se projevuje v mnoha ohledech

S maminkou je občas trápení nejen v ohledu její cukrovky. Občas jí to už trochu nemyslí, zapomíná, je třeba jí pomoci s koupáním, nemluvě o tom, že si sotva dojde sama na záchod. I tak se o ní chceme starat a vrátit jí vše, co pro nás i pro náš vztah udělala.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články