Komerční sděleníRodina a vztahy

Proč není stříbro vhodné pro snubní prsteny

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
Snubni prsteny
Snubni prsteny

Mezi nejčastější kovy pro výrobu šperků patří zlato a stříbro. Oba tyto materiály mají odlišné vlastnosti a je potřeba zvážit, co očekáváte od daného klenotu. U snubních prstenů se předpokládá, že budou na prstě každý den, a budou tak často vystavené možným rizikům poškození. Obecně se proto doporučuje volit snubní prsteny ze zlata. A proč je zlato pro tyto účely vhodnější než stříbro, zdůvodníme v tomto článku.

Kovy pro výrobu šperků nemohou být ryzí

V první řadě je dobré poznamenat, že oba tyto kovy se před případným využitím ve špercích upravují tzv. legováním, tedy přídavkem dalších kovů. Získají tím potřebné vlastnosti – tvrdost, kujnost nebo barvu. Ryzí zlato má 24 karátů a je pro šperkařství příliš měkké, proto se používá zlato 14karátové nebo 18karátové. Pokud má zůstat přirozeně žluté, doplňuje se k němu obvykle měď a stříbro, pokud chceme dosáhnout bílé barvy, je vhodné přidat stříbro nebo zinek, a tajemství moderní růžové se skrývá v mědi.

Ryzího stříbra bývá ve slitině 92,5 %, zbytek je většinou měď. V tomto případě nám při legování jde pouze o úpravu pevnosti, nikoli barvy. Výsledná slitina se nazývá sterlingové stříbro. Teď už je jasné, proč v případě šperků nemluvíme o ryzím zlatě či stříbře, a můžeme se blíže podívat na rozdíly mezi těmito dvěma kovy.

Zdroj: Klenota.cz

Stříbro je sice krásné, ale se zlatem se nedá srovnávat

Kromě přirozené barvy, která je u stříbra šedivě stříbrná a u zlata zlatožlutá, je výrazným rozdílem mezi těmito materiály hmotnost. Stříbro je podstatně lehčí, protože má menší hustotu. Z toho také vyplývá jedna z jeho nevýhod – snáz se deformuje a je náchylnější k poškození.

Zlato je oproti němu pevnější. Dají se z něj vytvořit i jemnější šperky, protože lépe drží tvar. Tato vlastnost je také výhodou při každodenním nošení, kdy zlatý šperk lépe obstojí. A u snubních prstýnků s diamanty uchycenými krapnami je také u zlata menší pravděpodobnost ulomení krapny, ke kterému čas od času dochází u stříbrných prstenů. Kámen je tak ve větším bezpečí.

Zdroj: Klenota.cz

Odolnost povrchu jako zásadní aspekt

S větší tvrdostí zlata také souvisí trvanlivost povrchu. U stříbra jsou stopy po nošení znatelné mnohem dříve a u snubních prstenů, které nejspíš plánujete nosit dlouho, jsou brzké známky obnošení opravdu nežádoucí.

U zlata nehrozí zčernání

Aby se zabránilo rychlému opotřebení, bývá stříbro porhodiováno. Tato ochranná vrstva ale proces bohužel jen zpomalí. A případná obnova stříbrného šperku je náročnější, protože rhodium se musí obrousit, šperk přeleštit a potom znovu rhodiem ošetřit. Nepokované zlaté šperky stačí jen přebrousit a vyleštit. Vrstva rhodia má u stříbra také zabraňovat oxidaci, která způsobuje barevné změny v podobě zčernání. Právě kvůli riziku zčernání se stříbrné šperky nedoporučují k dlouhodobému každodennímu nošení.

Zdroj: Klenota.cz

Zlato je chemicky stálé a barvu tedy nemění. Můžete namítat, že i u snubních prstenů z bílého zlata se provádí rhodiování. V jejich případě je to ale hlavně kvůli doladění požadované barvy. Zčernání zlata je možné pouze zcela výjimečně v důsledku nemoci, užívání léků nebo vystavení škodlivým chemickým sloučeninám. Jinak dojde maximálně ke žloutnutí, které ovšem nemusí být na škodu.

Zdroj: Klenota.cz

Pro každodenní, dlouhodobé nošení je zlato jasná volba

Shrňme si tedy základní důvody, proč vybírat zlaté snubní prsteny. Podstatná je pevnost, tvrdost a variabilita zpracování tohoto kovu. Dál je výhodou odolnost povrchu, díky které se obejdete bez výrazných známek obnošení. A neméně důležitá je barevná stálost zlata. Právě tyto argumenty snoubence opakovaně přesvědčují, že investice do zlata se jim celoživotně vyplatí.

Autor: redakce


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články