Komerční sděleníRodina a vztahy

Na dítě není pozdě ani ve vyšším věku

od Nikola Jaroschová
1 minuta čtení
tehotenstvi
Zdroj: Shutterstock

Není žádné tajemství, že průměrný věk matek se zvyšuje. Tento trend výrazně ovlivnil také rozvoj reprodukční medicíny a možnosti asistované reprodukce, která může pomoci k vlastnímu miminku nejen párům, kterým se nedaří otěhotnět, ale také ženám ve vyšším věku. Umělé oplodnění je řešením mnoha reprodukčních problémů a na IVF klinikách ho podstupují ročně stovky neplodných párů. K pozdějšímu těhotenství vede ženy řada nejrůznějších důvodů, jako je budování kariéry, ekonomické zajištění nebo pozdější založení rodiny.

Kdy je nejlepší čas otěhotnět

Většina gynekologů se shoduje, že ideální věk na první otěhotnění je po fyzické stránce mezi 20.–25. rokem života. Žena je v tomto období na vrcholu svých reprodukčních sil a její organismus je na početí i těhotenství v nejlepší kondici. Argumentem proti pak může být, že žena v této době ještě studuje a nemusí být zajištěná po ekonomické stránce. Kolem 35 let pak začíná plodnost a schopnost otěhotnět klesat. Na druhou stranu, ženy jsou v tomto věku na těhotenství připravené po psychické stránce, mají dostudováno, vybudovaly si kariéru a bývají finančně zajištěné. Právě tyto faktory bývají jedním z nejčastějších důvodů, proč se na reprodukčních klinikách, jako je například Gynem v Praze, objevují ženy ve stále vyšším věku.

Proč ženy odkládají těhotenství

Moderní doba se dost podstatně změnila od časů našich babiček, které většinou otěhotněly v poměrně nízkém věku. Současný životní styl brzkému otěhotnění příliš nenahrává. Doba studií se prodlužuje, mladí lidé chtějí cestovat a poznávat svět nebo si užívat svobody. Mnoho žen se rozhodne si nejprve vybudovat kariéru a ekonomicky se zajistit, než přivedou potomka na svět. V neposlední řadě hraje svou roli také fakt, že nemohou najít vhodného partnera.

Naštěstí asistovaná reprodukce dokáže úspěšně řešit nejen neplodnost, ale také problémy s otěhotněním ve vyšším věku. V současné době se umělé oplodnění hrazené pojišťovnou provádí až do věku 38 let.

Autor: redakce


Související články