Komerční sděleníRodina a vztahy

Na co si dát pozor, když vybíráte blatníky na kolo?

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Muz kolo
Zdroj: Shutterstock

Na příchod jara už jistě netrpělivě čekají všichni příznivci cyklistiky. Před tím, než konečně vyjedete na svém kole do přírody a na silnice či cyklostezky, je dobré provést důkladnou kontrolu bicyklu, abyste měli jistotu, že je s ním vše v pořádku. Zjistíte-li nějaké nedostatky, je třeba je odstranit. Důležitým prvkem, který ovlivňuje komfort jízdy, jsou bezesporu blatníky. Jak postupovat při jejich výběru, musíte-li přistoupit k jejich výměně, případně jste je dosud na svém kole vůbec neměli namontované?

Parametry

Blatníky na kolo je nutné v první řadě volit dle toho, jaké kolo používáte, respektive jaké jsou rozměry kol. Jako příklad lze uvést blatníky značky Mudhugger, které jsou velmi oblíbené u rekreačních i profesionálních sportovců. K dostání jsou ve verzích pro kola o rozměrech běžné velikosti, tedy 27,5”, ale také například pro kola větších průměrů, například 29”. U každého modelu si tak důkladně zkontrolujte, zda se dá pro vaše kolo použít.

Existují speciální blatníky na horské kolo, dále se vyrábějí modely pro klasická silniční a treková kola. U horských kol se obvykle upřednostňují spíše kratší varianty. Zmíněná značka Mudhugger nabízí verze Shorty, Medium a Large. Obecně samozřejmě platí, že čím delší blatníky na kolo použijete, tím lépe vás ochrání před blátem, což je praktické zejména při rychlejším způsobu jízdy, respektive při výletu v náročnějším a zabláceném terénu, kde od kol odlétá mnohem větší množství nečistot.

Kolo blatniky

Zdroj: Shutterstock

Materiály

Moderní blatníky na kolo se už nevyrábějí z hliníku, jako tomu bylo ještě před lety. V drtivé většině je dnes tvoří lehké umělohmotné materiály, především jde o polypropylen, který oceníte nejen vzhledem k minimální hmotnosti, ale také díky jejich vysoké odolnosti vůči poškození, tím pádem dlouhé životnosti.

Blatníky Mudhugger vás rozhodně nezklamou. Při jízdě o nich ani nebudete vědět, přitom však ochrání vaše tělo a oblečení před zbytečným zaneřáděním. Přispějí rovněž ke správné funkci dalších částí kola.

Autor: redakce


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články