Komerční sděleníRodina a vztahy

Milujete nesourodé trendy? Vsaďte na eklektický styl

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
Obraz mapa sveta cerna
Zdroj: My loview

Vypadá jednoduše, nemusí vás stát prakticky nic a ve všech příchozích vyvolá onen WOW efekt, na který budou vzpomínat ještě dlouho. Přesto není eklektický styl nijak jednoduchý. Snoubí totiž v sobě řadu cizorodých prvků.

Může se inspirovat v libovolném historickém období nebo architektonickém stylu. A pokud to s ním přeženete, bude celý výsledek připomínat spíše abstraktní malbu od Picassa.

Malý úvod do historie

A co to vlastně ten eklektismus je? Jistou nápovědu získáme, pokud se podíváme na původ tohoto slova. Svůj základ má v řeckém ek-lektos, což lze přeložit jako vybraný. Zpočátku šlo o pojem čistě filosofický, ovšem v 19. století získal svůj přesah i do architektury. Umožňuje totiž spojovat znaky různých stylů do jedné harmonické podoby. A odtud byl pak už jen krůček k jeho užití v interiéru. Tady bychom ho mohli asi nejlépe charakterizovat jako styl, vzniklý propojením starých a nových prvků.

obraz kontinentu mapa sveta

Zdroj: My loview

Takový interiér může působit jako sestava náhodně vybraný motivů nebo „toho, co bylo doma,“ ve skutečnosti však sleduje čistě eklektický záměr. Takže pokud se stále nemůžete rozhodnout mezi svou vášní pro luxusní styl zámečků z předminulého století a láskou k industriálnímu stylu, případně váháte, zda svůj obývací pokoj vyladit do zvířecích kůží ve stylu etno či vsadit raději na čistou modernu, usnadněte si to. Můžete totiž použít obojí.

Jak na eklektismus krok za krokem

Patříte mezi individualisty? Pak se v tomto stylu určitě zhlédnete. A jak začít? Tzv. „hrubá cesta“ je pro začátek asi nejlepší. Najděte si starožitnosti (nebo etno předměty) z různých historických období a ty poté vystavte na vhodném pozadí. Volte doplňky z přírodních materiálů a jednoduché barvy stěn či podlahy. Nejlépe se v tomto směru osvědčují holé stěny – jen jakoby ledabyle omítnuté či dokonce oškrábané až na cihlu (což lze při sázce na kvalitní materiály nahradit i tapetou).

Vše pak doplňte nějakým ústředním motivem ze současné doby. Může jít třeba o abstraktní malbu nebo obraz mapy světa na plátně. Záleží jen na vás, jak chcete celou koncepci uchopit.

Trocha inspirace pro pokročilé

Jakmile se s eklektismem seznámíte, nejspíš vám už tyto jednoduché koncepce stačit nebudou. A jak dosáhnout propracovanějšího propojení celého prostoru? Vsaďte na textilie. Ale ne na ty obyčejné. Dbejte na propracovanost, složité vzory a nevšední materiály. Budou-li rukodělné, tím lépe. A totéž platí i o dekoracích ve vašem obývacím pokoji.

obraz mapa sveta pokoj retro

Zdroj: My loview

Opět se vyplatí vsadit na jeden centrální bod, jenž zaujme na první pohled. Milujete klasické umění? Vystavte si na viditelné místě reprodukci některé z oblíbených soch třeba od italských mistrů. Jste spíše fanouškem cestování? Pak by vám na zdi neměl chybět obraz mapy světa. A fanoušci romantiky se zase neobejdou bez namalovaných květin nebo velkých a barevných kytic ve váze.

Jak poznat, že je vaše cesta správná

Nesnažte se nic protlačit na sílu. Kombinujte jednotlivé prvky s lehkostí a elegancí. Z každého koutu celého domu by měla vyzařovat příjemná atmosféra a klid. Ještě předtím, než se rozhodnete pro jakýkoliv zásah do svého bydlení, si najděte inspirativní interiéry třeba na internetu a prozkoumejte vztahy jednotlivých předmětů v nich. Zjistíte, že vše dává dokonalý smysl, i když to tak na první pohled vůbec nemusí vypadat.

obraz vintage mapa sveta

Zdroj: My loview

Dbejte také na to, aby vše bylo maximálně praktické. Ano, většímu úklidu se s množstvím textilu či dekorací nejspíš nevyhnete, ale to by také mělo být vše. Nestavte na sebe „efekt na efekt“ jen kvůli urputné touze o eklektické vyznění. Naopak. V každé místnosti se musíte cítit pohodlně a užívat si v maximální míře jejího komfortu. Nenechte se omezovat žádným prvkem – ať už vypadá sebelépe.

Jak na správnou barevnost

Základem by měla být vždy bílá barva. Nezáleží na tom, v jakém odstínu. Jedině ona dá předmětům ve svém okolí nejlépe vyniknout a všechny ostatní barvy se pak nebudou mít tendenci ztrácet. I váš obraz mapy světa vynikne lépe na bílém nátěru než na kostkované tapetě nebo v blízkosti velké mandaly s orientálním vzorem. Vyzkoušejte a uvidíte.

Autor: redakce

Související články