Komerční sděleníRodičovství

Víte, jak prát látkové plenky?

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Pleny
Zdroj: Bezva plenky

Látkové plenky jsou čím dál tím oblíbenější možností. Není divu, mají spoustu svých výhod. Nejnáročnější je jejich praní. Pokud však víte jak na to, můžete si ušetřit spoustu času a plenkám prodloužit životnost i zlepšit jejich funkci.

Praní plenek před prvním použití

Koupili jste miminku nové plenky? Pokud jde o plenky látkové, je velmi důležité je před prvním použitím vyprat. A to nejen z hygienických důvodů. Vypráním se plenkám zvýší savost a fungují tak mnohem lépe. Pokud máte plenky z bambusového vlákna, svého maximálního potenciálu v savosti dosáhnou klidně až po desátém praní.

Takže se látkové plenky nebojte vyprat před prvním použitím klidně i několikrát, a to klidně na 60 stupňů.

Skladování použitých plenek

Pokud nechcete prát každou plenku hned po použití zvlášť, což asi není cíl nikoho, je potřeba naučit se pleny správně skladovat.

Vybrat si můžete mezi suchou metodou skladování (která se hodí pouze pro počůrané plenky) a mokrou metodou.

Suchá metoda vyžaduje pouze vhodnou nádobu s víkem a několik kapek esenciálního oleje, ideálně s levandulovou vůní.

V koši takto můžete plenky skladovat i několik dní.

Mokrá metoda se hodí pro více znečištěné plenky, které předem lehce přeperete v ruce pomocí žlučového mýdla. Stejně jako v prvním případě se neobejdete bez nádoby s víkem. Ideální je přímo koš na pleny.

Nádobu napustíte vodou, do které přidáte esenciální olej či ocet pro neutralizaci zápachu. Vodu měňte alespoň jednou denně. Plenky takto můžete skladovat maximálně tři dny.

Praní plenek – nejdůležitější je dostatek vody

Při praní plenek tolik nezáleží na použitém pracím prostředku. Můžete pohodlně použít ten, se kterým máte zkušenosti při běžném praní. Co je však velmi důležité je dostatek vody.

Plenek by tak v pračce nikdy nemělo být moc najednou a také se nevyplatí pouštět žádné eko programy. Pokud plenky nebudou mít při praní dost vody, nikdy se nevyperou dostatečně a budou zapáchat.

Na kolik stupňů plenky prát?

Plenky, ať už nové nebo použité, stačí prát na 60 stupňů. S dostatkem vody se při této teplotě vyperou dostatečně. Jedinou výjimkou jsou případy, kdy je miminko nemocné, poté plenky perte klidně i na devadesát.

Autor: redakce


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články