Názor: Jak je to s tím Ježíškem? Je to trestuhodná lež, nebo krásná tradice?

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Jezisek
Zdroj: Ground Picture / Shutterstock.com

Dětství je plné zázraků a mystických osob. Období, které se již nikdy nebude opakovat. Úkolem rodičů je, aby toto období bylo pro dítě co nejkrásnější a mohlo na něj v dospělosti vzpomínat. Jednou z nejmystičtějších osob dětství je beze sporu Ježíšek. I přesto se však v posledních letech objevuje názor, že není dobré dětem lhát.

Tento text je komentářem autora.

Nikdy by mě ani na chvíli nenapadlo, že bych Vánoce pojala jinak než moji rodiče. Dárky nosí Ježíšek a bez debat. O to větší bylo mé překvapení, že jiní rodiče to cítí jinak.

Ježíšek je tady!

Vánoční čas je kouzelný a krásný. Pokud máte doma malé děti, užíváte si toto období mnohém více. Jejich blýskající se oči a nadšení, že otevírají další okénko v adventním kalendáři…

Blíží se Štědrý den a s ním i příchod Ježíška. Ježíškovi společně s rodiči napsaly děti dopis, daly jej za okno a druhý den tam místo dopisu leží vzkaz od Ježíška!

A nemluvě o kouzelném zvonečku z obývacího pokoje, ve kterém nikdo není. Ježíšek přinesl dárky!

Za tím vším stojí těžká logistika. Jak dopravit stromeček, aby jej děti neviděly? Jak vyměnit dopis za vámi psaný, aby to dětem nedošlo? A zejména jak dopravit ty dárky pod stromeček a zajistit tajemné zazvonění, když je pokoj prázdný? Mimochodem nechápu, jak to dělali rodiče, protože bez mobilu bych to nezvládla.

Je to pro mě stresující, ale zároveň krásné a své děti bych o to nechtěla připravit. A ani by mě nenapadlo, že by někdo jiný chtěl.

Až jsem jednou položila osudný dotaz, zda v jedné vánoční knize není prozrazen Ježíšek. A rozjela se diskuze.

Matka, co lže dětem

Dostala jsem vynadáno, že svým dětem záměrně lžu a že až se to dozví, už mi nikdy nebudou věřit. Dostalo se mi také mnoha rad o tom, jak jsem to mohla zvládnout lépe a dětem Vánoce vysvětlit bez Ježíška.

No ale já ty rady nechtěla! Já Ježíška přece chci. No tak jsem sobec a děti mi to budou vyčítat do konce života. No uf, na toto jsem připravená nebyla.

Zjistila jsem pak, že mnoho rodin má opravdu trochu jiné Vánoce. Rodiče se nechtějí stresovat vytvářením Ježíška, chtějí si užít klidné Vánoce a dát normálně dárky.

„Odmítám dětem lhát. Tak jako jim netvrdím, že děti nosí čáp, nelžu jim ani v tom, že by snad dárky nosil Ježíšek. Navíc nejsme ani náznakem věřící rodina, tím falešnější by mi to přišlo,“ vysvětlila svůj postoj jedna z maminek pro server Maminka.

Hlavním důvodem těchto maminek je však to, že nechtějí lhaním dítěti způsobit trauma.

Žádné trauma se nekoná

Dle psychologa Patrika Procházky jim však tato pravda trauma nezpůsobí a naopak chce mnoho dětí i po zjištění pravdy nadále věřit.

„Spousta dětí rodičům vůbec neřekne, že už vědí, jak to s dáváním dárků o Vánocích je. Naopak – pokračují s nimi ve hře, kdy dělají, že na Ježíška nadále věří a že nevědí, že dárky jsou od rodičů,“ vysvětlil Procházka pro server Maminka.

Ten také uvedl, že většinou se děti pravdu dozvídají od svých spolužáků v 1. třídě. Čím déle se vám však podaří mlžit kolem této tajemné postavy, tím je to dle odborníků lepší. U dětí rozvíjíte fantazii a nijak jim tím neubližujete.

A když pak děti samy pravdu odhalí? Tak jim citlivě vysvětlete, že se jedná o krásnou kouzelnou pohádku, která se vypráví celé generace, a vy jste chtěli, aby si tu pohádku mohly prožít také. A zejména je ujistěte, že i nadále budou pod stromečkem nacházet své dárky.

A jak je to u vás doma? Věří děti? Nebo na to jdete moderně bez Ježíška?

Zdroj: Maminka

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články