Udržet tulipány ve váze co nejdéle čerstvé není žádná věda. Pomůže desetikoruna

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Tulipan
Zdroj: Shutterstock

Jaro láká ke květinové výzdobě stolu. Také jste si oblíbili tolik rozšířené a krásné tulipány, ale trápí vás, že dlouho nevydrží? Díky trikům, které vám dnes prozradíme, vám květiny ve váze vydrží mnohem déle.

Také se vám stává, že si domů přinesete nádherný pugét a druhý den už jsou květy svěšené dolů? Zkuste dodržet pár rad, díky kterým život krásným jarním květinám prodloužíte na maximum.

Výběr květin

Vše začíná už při výběru tulipánů. Pokud květinu dostanete darem, samozřejmě toto ovlivnit nemůžete, ale pokud máte na výběr, vybírejte co možná nejvíce zavřené květy.

Poupata tulipánů se v teple rozvinou velmi rychle a už druhý den po koupi vám ve váze budou dělat parádu. Při převozu domů s nimi však zacházejte opatrně, tulipány jsou velmi křehké a snadno se mohou polámat.

Ledová voda a výživa

Jarní květiny milují ledovou vodu. Nebojte se tedy do vázy dát opravdu studenou vodu a můžete přidat i led. Nezapomeňte vodu měnit opravdu každý den a květiny vždy lehce seříznout.

Stonky seřezávejte vždy pod úhlem 45 stupňů, aby rostliny měly co možná největší plochu pro nasátí vody. Květiny nechávejte na chladném místě blízko světla, daleko od topení či průvanu.

Pokud jste dostali ke květinám výživu, pořádně ji ve vodě rozmíchejte. Dodá květinám potřebné živiny.

Některým druhům květin kombinace ve váze s jinými nevadí. Tulipány ale raději do vázy dávejte bez jiných květin. Díky vylučování slizu ze stonků by jiné květy mohly zahubit.

Ovoce nenechávejte blízko květin

Pozor na okolí květin, ačkoli vás to na první dobrou nemusí vůbec napadnout, taková mísa s ovocem v blízkosti vázy může způsobit dřívější uvadání květů. Květinám vadí ethylen, který se z ovoce uvolňuje při jeho zrání. Zatímco člověku v tomto malém množství nevadí, pro květiny může být fatální.

„Ovoce ho při kontaktu s kyslíkem začne vylučovat do ovzduší. Následně se ethylenu nadýchají řezané květiny skrze listy, kterými přes noc dýchají. A jak reagují řezané květiny na ethylen? Stejně jako ovoce: začnou rychleji stárnout,“ uvádí na svém blogu květinářství Florea.

Zázračná desetikoruna

Nakonec vám poradíme jeden trik, který vašim tulipánům také prodlouží život. Vhoďte do vázy desetikorunu a květiny vydrží déle vzpřímené. Tento tip prozradila květinářka z Columbia Road Flower Marketu v Londýně a ihned se stal virálním.

Proč právě desetikoruna? Je totiž měděná. „Měď na minci obsahuje důležité stopové prvky pro růst rostlin, pomáhá udržovat květiny silné a zdravé a předchází jejich uvadání,“ napsal web Design live.

Zdroj: goodhousekeeping.com

Autor: Naďa Brožová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články