Tipy, jak ušetřit za topení: Nedělejte tyto chyby, kvůli kterým váš účet pláče

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
topení
Zdroj: Shutterstock

Po letech přišla do Česka tuhá zima a my pro vás máme pár tipů, jak za topnou sezónu neutratit majlant. Ačkoli se to na první pohled nemusí zdát, tyhle rady vám mohou ušetřit pěknou částku.

Topná sezóna je v plném proudu a venkovní teploty se drží již několik dní pod bodem mrazu. V aktuální době, kdy většinu času trávíme doma, jede topení na plné obrátky.

Podívejte se na pár tipů, díky nimž se vám při vyúčtování neprotočí panenky.

Odvzdušnění

Kdy naposledy jste zjišťovali, jestli topení topí po celé ploše? Když na radiátor sáhnete, může se stát, že některá místa budou studená. V tom případě je potřeba radiátor řádně pomocí kličky odvzdušnit.
Pomocí vypuštění přebytečného vzduchu dostanete z vašeho radiátoru opět maximum. Samotný vzduch může vaši spotřebu zvyšovat až o jednu čtvrtinu.

Odrazová fólie

Za radiátor můžete umístit odrazovou fólii, což je speciální fólie s hliníkem, která pomůže teplo více rozložit po místnosti. Místnost pomocí fólie prohřejete rychleji, a tím pádem levněji.

Závěsy

Ačkoli závěsy vybíráte určitě spíše podle vzhledu než funkčnosti, myslete na to, že dlouhé závěsy, které radiátor zastiňují, zamezují průniku tepla dále od radiátoru. Určitě tak zvolte raději krátké záclony či závěsy, které končí několik centimetrů nad radiátorem a nezabrání šíření tepla.

Nezakrývejte topení

Radiátory mohou dostatečně vydávat teplo do místnosti, jen když jsou nezakryté. Pokud máte ve zvyku na topení sušit ručníky či utěrky, tak je ihned po usušení přesuňte na příslušný věšák, ale nenechávejte je na topení. Pokud topení zakrýváte ještě čímkoli jiným, zbytečně mrháte teplem i penězi.

Volný prostor kolem topení

Pokud máte přímo u topení například sedací soupravu, odsuňte ji o pár centimetrů, abyste opět nezamezovali proudění vzduchu, které vám zvyšuje spotřebu a snižuje efektivitu vytápění.

Větrejte krátce a více

Raději otevřete celé okno na pár minut, než abyste ho nechali hodinu tzv. „na větračku“. V zimě otevřete okno třeba dvakrát za den na pět až deset minut. V místnosti nebude tak vysoká vlhkost vzduchu a stěny neprochladnou tak, abyste je poté museli draze vytápět.

Regulujte teplotu

Nastavujte pomocí termostatu a jednotlivých kohoutových hlavic topení v různých místnostech dle potřeby. V kuchyni můžete mít topení na minimum, pokud vaříte, místnost se bude vytápět v průběhu vaření. Po vypnutí trouby ji nechávejte vždy otevřenou, také místnost pomůže vyhřát.

Termostat nastavte tak, aby během vaší nepřítomnosti nejelo topení na plné obrátky, ale zároveň v případě dovolené nevypínejte topení úplně. Stěny pak zchladnou natolik, že vyšší srážení vlhkosti může způsobit, že vaše stěny začnou plesnivět.

Topte tak akorát

Obvyklá pokojová teplota by se měla pohybovat okolo 22 °C. To platí v případě obytných místností jako jsou dětské pokoje a obývací pokoj. V ložnici by mělo být na spaní chladněji, dětem před spaním také vyvětrejte. V chodbě bohatě stačí mít okolo 18 °C.

Vždy mějte na paměti, že vzduch z topení musí cirkulovat a cokoli, co mu v tom brání, se pak projeví ve vaší peněžence.

Autor: Naďa Brožová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články