Se zamlženými okny auta lze bojovat. Zaměřte se na příčinu, ne na důsledky

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
zamlzene okenko
Zdroj: Shutterstock

Zimní období je pro mnoho řidičů tak trochu strašákem. Kromě toho, že je to na silnicích kvůli námrazám nebezpečné, musí ridiči také často bojovat s ranními mrazy, škrábat zamrzlá okénka a pak řešit nepříjemnosti se zamlžením, přes které není nic vidět. Přitom existuje několik tipů, jak si s ním poradit.

Server Aktuálně upozorňuje, že lidé kromě oxidu uhličitého vydechují také vlhkost a mastnotu. Okna automobilu proto jednou za čas potřebují umýt zevnitř. Pokud se ale rosí po pár dnech opět znovu, tak je nejspíš chyba ještě někde jinde.

Mlžení oken v zimních měsících je obvykle způsobeno nadměrnou vlhkostí v autě. „V prvních minutách po zimním startu, než se vzduch v kabině ohřeje, je normální. Ventilace je však navržená tak, aby si s tím dokázala rychle poradit,“ uvádí web.

Řešte příčinu, nikoli následky

Jakmile sednete do auta, zapněte ventilátory na nejvyšší teplotu i rychlost. Jedině tak co nejrychleji odmlžíte okna, radí Portál řidiče. Pokud tedy vše funguje správně. Pokud ne, je pravděpodobné, že se na jednom ze dvou míst ve ventilačním okruhu udržuje vlhkost.

Prvním je filtr na vstupu do celé ventilační soustavy. Za několik let se v něm nahromadí prach, pyl a nečistoty, které pak zadržují vlhkost. Výměna tohoto dílu stojí asi 300 korun. Druhý problém vyjde o něco dráž. V tepelném výměníku dochází k vysrážení vlhkosti, která by pak měla odtéct pod auto.

Jenže nějaká ta kapka v útrobách složitě tvarovaných dílů sem tam zůstane. Je pak třeba problém řešit v servisu. Aktuálně doporučuje, aby se lidé raději zaměřili na řešení problémů jako takových. Mnoho z řidičů totiž řeší jen samotné mlžení oken, nikoli ale to, co ho může způsobovat.

Babské rady

Existuje několik tipů na to, jak se zamlžených oken rychle zbavit. Většina z nich ale řeší podle AutoRevue.cz jen to, jak si pomoci okamžitě. A za pár dní jsou problémy opět stejné, protože jste nevyřešili příčinu.

K takovým babským radám patří například umytí oken pěnou na holení, po které se nebudou rosit několik dní prakticky vůbec. Portál řidiče pak na závěr radí, co byste rozhodně dělat neměli, protože si tím ve výsledku jen ubližujete.

Nikdy nestírejte orosené okno kapesníkem, hadříkem, či dokonce, jak mají někteří ve zvyku, rukávem. Na okně totiž v takovém případě zůstanou stopy, které později výhled z auta jenom zhoršují.

Zdroj: Auto revue, Portál řidiče, Zprávy aktuálně

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články