Řezané květiny vydrží ve váze i několik týdnů. Musíte ale znát tyhle triky

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Rezane kvetiny
Zdroj: Shutterstock

Pravděpodobně každá žena někdy dostala kytici růží. Ať už to bylo k oslavě nějakého úspěchu, k narozeninám, nebo svátku. Jenomže ačkoli jsou řezané květiny nádherné, mají jednu chybu: příliš dlouho ve váze nevydrží.

Po pár dnech růže nebo jakékoli jiné květiny začnou uvadat, i když jim pravidelně měníme vodu. Pak je potřeba je otočit tak, aby visely květem dolů a uschly. V tomto stavu se dají uchovávat jako památka.

Ale co dělat pro to, aby ve váze vydržely alespoň o něco déle? Jak jim pomoci, aby dělaly radost několik týdnů a připomínaly nám, že nás má někdo rád? Existují triky, které možná neznáte.

Seřezávat a otrhávat

Květinám ve váze by se měla vyměňovat voda každý den. Kdykoli budete tento proces provádět, seřízněte stonek každé kytky zešikma, aby měla co největší plochu pro příjem vody. Tak vydrží kytky déle svěží a čerstvé.

Při každé výměně vody navíc květiny zbavte uvadlých listů na stonku, které zbytečně berou živiny. Díky tomu zůstane naživu květ, který vám bude dělat radost hned o několik dní déle.

Živiny a čistota

K většině květin se při jejich nákupu přidává také malý pytlík s živinami, které se nasypou do vody a dodají růžím vše, co potřebují, aby prvních pár dní krásně kvetly. Jenomže co potom?

Kromě této směsi z květinářství můžete kytkám pomoci i tím, že přidáte do vázy dvě lžíce cukru a dobře jej ve vodě rozmícháte. Cukr dodá květinám výživu na několik dní a ony to ocení.

Čistotu vody jim zajistíte tak, že do vázy nalijete trochu jablečného octa, který bude zbavovat tekutinu bakterií a zabrání tomu, aby květiny hynuly.

Samozřejmě se to dá vyřešit i tak, že budete kytkám vodu vyměňovat třikrát denně a vždy pořádně horkou vodou vázu vymyjete, ale pokud si chcete ušetřit práci, ocet to jistí.

Dopřejte jim odpočinek

Jednou za pár dní je vhodné z vázy květiny vyndat a vložit je do většího kýble s vodou. Mají totiž rády prostor. A pokud se v malé těsné váze lepí jedna k druhé příliš dlouho, škodí jim to. V kýblu si odpočinou a pak je můžete dát zase k sobě.

Skladujte je dál od jejich přirozených nepřátel

Kytky samozřejmě chcete umístit tak, aby byly vidět. Aby si každý hned všiml, jakou nádheru jste dostala, aby vám dělaly radost a aby rozjasňovaly váš byt. Má to ale háček.

Hodně lidí si myslí, že když dá květiny na okno, kde na ně svítí sluníčko, udělá jim to dobře. Ve skutečnosti se ale na slunci rychleji kazí voda. Řezané květiny nemají rády přímé slunce a také průvan od okna jim vadí.

Poblíž vázy s květinami nenechávejte mísu s ovocem či zeleninou. Když totiž tyto plody dozrávají, uvolňují plyny, které urychlují odumírání květin. V místnosti s kyticí ve váze nekuřte. Pokud dodržíte těchto pár zásad, budete se z kytice moci těšit i několik týdnů.

Zdroj: lesswasteworld.com, rhs.org.uk, cleanipedia.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články