Poraďte si se žmolky snadno a rychle. Nepotřebujete na to žádné speciální přístroje

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Zmolky
Zdroj: Shutterstock

Tolik otravné žmolky občas potrápí snad každého, kdo se rád pěkně obléká. V místech, kde se otírá látka o sebe, jako je spodní strana rukávů, boky nebo vnitřní stehna, vznikají nejčastěji. Pokud nemáte doma odžmolkovač, hravě si poradíte i bez něj. Poradíme vám, jak na to.

Nejvíce se žmolky objevují na fleecu nebo umělých vláknech. Zabránit jejich vzniku je v podstatě nemožné.

Eliminace žmolků

Snížit koncentraci žmolků je možné díky šetrnému praní na nižší teploty a menší otáčky při odstřeďování. Oblečení perte naruby a používejte tekuté nebo gelové prací prostředky. Drobné granule běžného sypkého prášku mohou vznik žmolků podporovat.

Při praní používejte jednotlivé síťové pytlíky, které zabrání oděru. Zároveň perte podobné prádlo společně, a to nejen dle barvy, jak je zvykem, ale i dle materiálů.

Ale když už nepříjemné chuchvalce přeci jen vzniknou, víme, jak se jich co nejrychleji zbavit. Podívejte se, jak s nimi zatočit.

Ostré předměty

Se žmolky si hravě poradí třeba nůžky. Na velké chuchvalce látky jsou dobré, ale na ty menší pozor, abyste si oblečení neprostřihli. Navíc než byste celý svetr „ostříhali“, zabere vám to hodně času.

Rychlejší varianta je holítko. Látku držte pevně napnutou a přejížděním odstraníte žmolky rychleji. Pak nezapomeňte odstraněné žmolky dobře vyklepat, případně si pomozte izolepou, která na sobě vše, co tam nepatří, zachytí.

Hrubé pomůcky

Další možností je houbička na nádobí, její drsnější povrch žmolky odstraní zaručeně, ale pozor, abyste s ní nevytvořili další.

Hrubší strana suchého zipu udělá stejnou práci jako houbička. Struktura s háčky zachytí přebytečné chuchvalce látky. Na webu Vesna je uveden ještě jeden tip, jak se suchým zipem pracovat. „Jestliže si chcete práci usnadnit, namotejte suchý zip na váleček na těsto a přejíždějte jím po oblečení.“

Dalším hrubým pomocníkem může být pemza. Věřte, že udělá stejnou službu vašemu oblečení jako vašim patám. V zahraničí existuje dokonce přímo pemza na svetry, najdete ji jako sweater stone neboli kámen na svetry.

Silonky

Staré silonky si navlečte na ruku a přejíždějte s nimi v protisměru po látce. Punčocháče na sebe navážou přebytečné žmolky, a pokud se vám s žádným z našich tipů nepovedlo se žmolky zatočit, zbývá jediné. Udělejte si radost nějakým novým kouskem do šatníku.

Zdroj: Dengarden.com
Autor: Naďa Brožová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články