Chcete číst naše články na Seznam.cz?

Přidejte si nás
plus PŘIDAT

Na co vše v domácnosti využijete citrón

od Šárka Blahoňovská
Zdroj: 123RF.COM

Úžasné vlastnosti citrónu zaručují jeho všestranné využití. Voda s citrónem působí blahodárně na naše tělo, kyseliny v něm mají zase bělicí a čisticí schopnosti. To lze uplatnit v domácnosti, zejména při úklidu a praní. Službu vám ale citrón udělá, i pokud se právě chystáte udělat si manikúru.

Dezinfikuje

Obzvlášť v tomto období oceníte schopnost citrónu hygienicky čistit povrchy. Kuchyňskou linku můžete takto ošetřit kolečkem citrónu a dát se do vaření. Až skončíte, opět linku tímto kouskem přejeďte.

Pokud se vám některé skvrny na lince budou bránit, povolejte na pomoc trochu soli, přidejte ji do vymačkané citrónové šťávy a dopřejte vaší kuchyni peeling. Nechte dvacet minut působit a poté umyjte.

Čistí a dodává lesk

Pokud nasypete na kousek citrónu sůl a přejedete jím kovové povrchy a části bez lesku, můžete se těšit z rychlého výsledku. Kyseliny v ovoci špínu odstraní chemicky a sůl zase mechanicky. Zbude vám jen krásně vyčištěná vodovodní baterie nebo sklo.

Obnovuje bílou

Citrón můžete použít i na praní. Díky své zesvětlující schopnosti si poradí se zašedlým světlým a bílým oblečení, jemuž pomůže obnovit ztracený jas.

Stačí přidat šťávu z půlky citrónu rovnou do bubnu a nechat ji působit celý prací cyklus.

Myje ruce

Došlo vám mýdlo a zrovna máte umaštěné ruce? Promněte v nich kousek citrónu, jenž si poradí nejen se špínou, ale i zápachem. Příjemným bonusem je zanechání pocitu hebkých rukou.

Uleví bolavému krku

Citrón obsahuje vitamin A, B i C, kyselinu listovou a pantotenovou a vlákninu. Nejen to ho dělá důležitým bojovníkem proti nachlazení.

Nemusíte si dělat zrovna čaj, stačí obyčejná voda s citrónem. V případě bolesti v krku je ale vhodnější, pokud bude horká. Zkuste a uvidíte, že se vám uleví.

Hluboce čistí vlasy

Skvělé účinky citrónu ocení i vaše kštice. Látky obsažené v jeho šťávě pronikají hluboko do struktury vlasů a čistí je od různých zbytků přípravků.

Smíchejte šťávu z tohoto citrusu s vodou v poměru 1:4 a hřívu tímto roztokem opláchněte. Na konec vymyjte čistou vodou.

Pomáhá při manikúře

Použijete-li citrón při své manikúře, zabijete dvě mouchy jednou ranou. Citrón totiž čistí a bělí zažloutlé nehty jak na povrchu, tak zespodu, a k tomu změkčuje nehtovou kůžičku, jež bývá ztvrdlá a nevzhledná.

Dvě lžíce citrónové šťávu proto smíchejte se lžící medu a půlkou šálku vody. Ruce do této směsi namočte a ponechte pět až deset minut. Poté si kůžičku zatlačte dřívkem nehty přejeďte kouskem citrónu, abyste je vybělili a dodali jim lesk.

Autor: Šárka Blahoňovská

Chcete číst naše články na Seznam.cz?

Přidejte si nás
plus PŘIDAT

Související články