Blíží se čas prořezávání růží. Poradíme vám, jak se o vaše zahradní krásky nejlépe postarat

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Strihani ruzi
Zdroj: Profimedia

Prořezávání růžových keřů nemusí být vůbec těžké. Každý správný zahradník by měl své růže prořezávat pravidelně a také speciálním způsobem. Díky tipům, které vám dnes představíme, se pro vás tato činnost stane hračkou.

O růžích se říká, že jsou obtížné na pěstování. Pokud jim budete dávat to, co potřebují a správně je stříhat, neměli byste mít s těmito krásnými rostlinami příliš mnoho problémů. Prořezávání je velice důležité pro skvělý vzhled růží a dlouhověkost vaší zahrady.

Spokojená zahrada

Pokud milujete rozkvetlé růže, čtěte dále. Podělíme se s vámi o to, jak se o tyto krásné květiny starat a udržovat je v té nejlepší kondici. Pokud se staráte o staré růže, po rozkvětu je odstřihněte.

Je dobré navštívit veřejnou růžovou zahradu a najít růže, které pěstujete. Právě tam můžete odkoukat, jak zahradníci prořezali růže stejného typu. Tento postup je nejlepší pro začátečníky, již si nejsou s pěstováním růží zas až tak jistí.

V chladných zimních časech je prořezávání růží na jaře často omezeno na jednu možnost. Jednoduše odříznete dřevo, které v zimě zmrzlo. V teplém podnebí lze prořezávat do třech velikostí, záleží, jak chcete, aby se vaše růže chovaly.

S růžemi opatrně

Pokud chcete, aby vaše růže produkovaly méně větších květů, zastřihněte růže do velikosti dvaceti pěti centimetrů. Mírnější prořezávání do velikosti šedesáti centimetrů pak promění vaše růže v krásný keř.

Klíčem ke krásné zahradě jsou také kvalitní zahradnické nůžky se zakřivenými konci. U tohoto nástroje je velice důležité zainvestovat. S levnými nůžkami byste si totiž mohli vaše květiny poškodit. A to přece nikdo nechce.

Pokud máte vybavení, můžete se vrhnout na zahradu. Vždy odřízněte mrtvé dřevo tak, aby byla vidět zdravá tkáň, kterou poznáte podle zelené kůry. Po provedení každého řezu je dobré zakrýt tkáň kapkou bílého lepidla, abyste zajistili růžím rychlé zotavení.

Nesmíte také zapomenout na úklid starých lístků, které se povalují kolem. Dobrá půda a okolí pro růst je totiž naprostý základ.

Autor: Štěpán Pacík


Související články