Zůstaňte motivovaní za každé situace. S těmito snadnými kroky dosáhnete každého cíle

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Motivace
Zdroj: Shutterstock

Někdy člověk má dostatek schopností i energie, ale chybí mu motivace k tomu, aby něco dokončil. Pokud v nějaké věci nevidíme smysl, nemá zkrátka cenu na ní pracovat. Jak se ale přemluvit, abychom byli po čase rádi, že jsme to tehdy nevzdali?

Motivace je něco, co se jen složitě hledá. Samozřejmě nás může vždy někdo takzvaně nakopnout a my si uvědomíme, že to, co děláme, opravdu má nějaký význam. Co ale dělat v případě, že nikdo takový kolem nás není?

Můžeme vůbec nějak sebe samého přesvědčit k motivaci? Odpověď zní ano. Chce to ovšem trénink, který nám pomůže si uvědomit celou řadu věcí. Ačkoli jsou následující kroky snadné, je třeba se u nich obrnit trpělivostí.

Psychické zdraví jako základ

Práce na obtížném úkolu je vždy stresující. A pokud si během ní budete říkat, co všechno by se mohlo pokazit, rozhodně vám to k motivaci nepřispěje. Soustřeďte se na to, co je tady a teď, nikoli na to, co by se mohlo pokazit.

Aby se vám dařilo odbourávat stres během složitých situací, je třeba dbát na své psychické zdraví. Obecně podle lékařů lidé, kteří bývají ve stresu a trpí nějakými problémy, mívají mnohem menší motivaci k dokončení úkolu.

Na nervy je vhodný dostatečný spánek, pravidelný odpočinek, zdravá strava a nějaký ten pohyb. Nezapomínejte ani na komunikaci s přáteli. Jakmile budete v psychické pohodě, žádný složitý úkol vás nerozhodí a nebudete považovat za překážku ani možné neúspěchy.

Nesrovnávejte se s ostatními

Mnoho lidí má při plnění úkolu jeden zásadní problém: Proč bych to měl dělat, když někdo bude zase rychlejší nebo lepší? Jakmile si položíte tuto otázku, pravděpodobně ztratíte chuť se další práce účastnit a raději úkol vzdáte.

Jenomže to je chyba, která je zcela zásadní. Pokud na něčem pracujete, není potřeba, abyste byli lepší než ostatní. Pokud úkol dokončíte, dosáhli jste cíle. A rozhodně je lepší v něčem být o něco horší než váš kolega, než práci nedokončit vůbec a být všem pro smích.

Trpělivost růže přináší

Často se setkáte s neúspěchem. Něco se vám zkrátka nezdařilo, a vy tak máte chuť vzdát všechno okolo. Jenomže kdyby to takhle ve světě fungovalo se vším, zavládl by jenom chaos.

Tím, že se vám něco nepodaří, se svět nezboří. Odpočiňte si, proběhněte se, nebo si jděte zaplavat a pak se k práci opět vraťte. Trénujte trpělivost a nevzdávejte se hned po první chybě.

Dejte si mezi úkoly přestávku, abyste zbytečně nezatěžovali své psychické zdraví. Snažte se myslet na pozitivní výsledky, které se jistě po dalším pokusu dostaví. Nevzdávat se je základním pravidlem motivace.

Naučte se být vděční

Člověk musí brát každou novou práci jako příležitost. To, že jste dostali od šéfa náročný úkol, pro vás nesmí být otrava. Musíte chápat, že jste v něčem dobří, a proto po vás právě tohle chce.

Jakmile pochopíte, že za každou příležitost máte být vděční, budete plnit úkoly s radostí, nikoli demotivovaní. To zvýší také vaši výkonnost a příště na vás šéf bude moci být opět hrdý.

Zdroj: Jamesclear.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Související články