Zimní deprese: Opravdu se lidé mohou v posledním období roku cítit smutnější?

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Zimni deprese
Zdroj: Shutterstock

Když se lidé cítí špatně, hledají nějaký důvod. Občas zkrátka přijde nálada, kterou nechápeme. A vědět, čím je způsobena, nám pomáhá. V zimě je to snadné: Působí na nás negativně chladné počasí a šero, které vládne za okny. Je to ale pravda?

V létě se lidé cítí nabití pozitivní energií. Tráví dny venku, a když jsou v práci, nemohou se dočkat, až si budou teplého počasí užívat aspoň večer. Slunce zlepšuje náladu a pomáhá nám udržet se psychicky v kondici.

Zima oproti tomu láká spíš k tomu, abychom zalezli pod deku, dali si teplý čaj a sledovali seriály, které nás z nějakého důvodu nebaví. Je to období, kdy se smutní lidé stávají ještě smutnějšími. Ale proč?

Smutek všude kolem nás

V mnoha lidech zima vyvolává smutek. Cítíme se unavení, nic nás nebaví, všechno, co se děje, je špatně. I to, co jsme v létě považovali za zábavu, je pro nás v zimě otravou.

Mnoho lidí se přes zimu uzavře do sebe, přestane se vídat s přáteli, má problémy se spánkem a změnou hmotnosti. Na jaře pak vylézají ze své ulity a snaží se napravit všechno, co se v zimě pokazilo.

Cítíme se smutní, i když k tomu není důvod, upadáme do deprese, ale říkáme si, že zase bude lépe. Co přesně ale způsobuje tento smutek? Vědci na to zatím nemají přesnou odpověď, několik poznatků ale studie přinesly.

Podle alliedmedtraining.com se studiem smutku ve spojitosti se zimním obdobím už dlouho zabývá Mayo Clinic, kde lékaři zkoumají různé podněty a snaží se zjistit, co přesně se v tomto období děje s naší psychikou.

Životní cyklus

Jedním z důvodů, proč mají během zimy lidé větší tendenci být smutní, a dokonce upadat do depresí, je pravděpodobně snížený počet hodin, během kterých je denní světlo. Člověk je kvůli tomu více unavený, ale nadměrný spánek mu nedělá dobře.

To, že někteří usínají dříve, protože je dříve tma, zasahuje do jejich denního režimu, ale v zimě jim zkrátka nejde dodržovat své návyky, protože když odcházíme do práce, je tma, a když se z ní vracíme, je také tma.

Stresové období

Naší psychice neprospívá ani to, že je v zimě období Vánoc, během kterého se potýkáme s přeplněnými obchodními domy, finančními problémy ve snaze nakoupit všem přátelům a příbuzným dárky, nebo už jen s problémem vybrat vhodné dárky.

V zimě také vzhledem k počasí dochází často k problémům s dopravou, komplikacím se zraněními na ledě, nikomu se nechce ven do chladného počasí a zkrátka všechno, co se děje kolem nás, je chaotické.

Dokonce i psychiatři v zimě hlásí nárůst pacientů a v mnoha zemích dochází během tohoto ročního období k nedostatku léků na psychiku, které jsou jinak během roku běžně dostupné.

Ačkoli je stále co zkoumat, je jisté, že zima nějaký vliv na člověka má. Depresím a smutku se lze podle lékařů preventivně bránit pravidelným cvičením a zdravým životním stylem, ovšem ani to někdy nepomůže a jediné, co lze s jistotou prohlásit, je, že na jaře bude líp.

Zdroj: getmaple.ca, goodtherapy.org, alliedmedtraining.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články