Zapojte se do celospolečenské výzvy a naučte se být pozitivní

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
vyzva
vyzva

Současná koronavirová pandemie staví dennodenně každého z nás před důležité rozhodnutí. Poddáme se strachu a obavám o budoucnost, nebo vezmeme duševní zdraví do vlastních rukou a naučíme se být šťastní navzdory okolnostem? A víte, že to jde, naučit se být šťastný a brát život z té pozitivní stránky?

Pozitivní vlna

Stačí se seznámit s několika jednoduchými technikami, které vycházejí z pozitivní psychologie. Umělecká iniciativa Česká vděčnost vyhlásí po nadcházející tři týdny tři výzvy, které mají jediný cíl – propojit celou Českou republiku a naučit tyto techniky co nejvíce z nás, abychom společně vytvořili pozitivní vlnu.

Zlepšete si kvalitu života

„V uplynulých dvaceti letech pozitivní psychologie velmi přesvědčivě dokázala, že kvalita života a osobní štěstí nezáleží na vnějších okolnostech. Je to způsob uvažování, dovednost, která se dá naučit podobně jako sport nebo hrát na hudební nástroj. Proto přicházíme s třemi jednoduchými výzvami, které může plnit každý z nás. Od dětí po seniory. Jsou to techniky, které vycházejí z poznatku pozitivní psychologie, a u kterých je vědecky potvrzené, že zlepšují kvalitu života a přináší do života více štěstí,“ říká autor iniciativy Česká vděčnost Jakub Jahn.

Zdroj: Česká vděčnost

První výzva

První výzva se jmenuje „Tři radosti” a vychází se slavného experimentu Martina Seligmana, jednoho z nejvýznamnějších současných psychologů. Ten zadal pacientům trpícím vážnou depresí jednoduchý úkol – zapisovat si každý den tři pozitivní skutečnosti. Když po dvou týdnech proběhlo nové měření, tak se u 94 procent z nich zjistilo výrazné zlepšení, které bylo srovnatelné s výsledky léčby pomocí psychoterapie a antidepresiv. „V naší první výzvě pokusíme inspirovat co Češek a Čechů, aby si i uprostřed tohoto náročného období začali všímat pozitivních skutečností a potom je sdíleli s druhými. Můžeme tak pomoct sami sobě i druhým,” dodává Jakub Jahn.

Zdroj: Česká vděčnost

Pozitivní psychologie

Iniciativa Česká vděčnost si klade za cíl propojit českou společnost a rozšířit povědomí o objevech na poli pozitivní psychologie, pomocí kterých může každý z nás zlepšit kvalitu života. Vychází (mimo jiné) z 12 strategií světoznámé psycholožky Sonyi Lyubomirské, jimiž můžeme cíleně zlepšit náš život. Patří mezi ně například záměrná práce s pocitem vděčnosti.

Přispějte i vy na výstavu

Proto je jedním z hlavních cílů České vděčnosti otevřít u nás největší výstavu dopisů vděčnosti na světě, jejímž spoluautorem může být každý z nás. Stačí napsat dopis, ve kterém popíšeme alespoň 3 věci, za které jsme v současné chvíli vděční, a poté dopis doručíme pořadatelům. Zahájení výstavy Česká vděčnost je naplánováno na státní svátek 28. října 2020.

Autor: Sára Vojtěchovská


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články