Adam (10): Mé dětství skončilo, když maminka onemocněla schizofrenií

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
chlapec 11
chlapec 11

Přinášíme vám příběh velmi hodného chlapce. Adámek je moc chytrý kluk a jeho velkou předností je jeho mírná povaha. Trápila jej nemoc jeho maminky, která onemocněla schizofrenií, a tak zastával doma vše potřebné.


Těžké břímě

Sám Adam poznal za svůj 10letý život, jak moc je soužití s takto nemocným člověkem náročné. Snažil se o maminku co nejvíc starat, zastával téměř veškeré domácí práce, zajišťoval mamince kontakt se světem a zastupoval ji nenápadně při vyřizování potřebných věcí.

Příchod do Klokánku

Jejich vztah byl a dle Klokánku je dodnes velmi hezký. Adam má svoji maminku moc rád. Když ale maminka musela do nemocnice, přišel Adámek do Klokánku. Zvykal si těžce. Měl o maminku strach a cítil se opuštěný. Nedokázal se uvolnit a dovolit si být dítětem.

Postupně se v kolektivu dětí a v péči klokánčích tet uvolnil, začal si hrát a nejčastěji jsme ho našli s knížkou. Jeho zvídavost vedla k tomu, že nám pokládal záludné otázky ze všech možných přírodovědných oborů a jen tak nějaká odpověď mu nestačila. Někdy to pro nás znamenalo i domácí přípravu, abychom dokázali držet krok.

Zdroj: 123RF.COM

Výlety za maminkou

Celkově se uklidnil. „Zajišťovali jsme mu kontakt s maminkou, jezdili jsme za ní na návštěvy do psychiatrické léčebny. I maminka poznala, že máme Adámka rádi a přestala mít o něj strach. Jediný z rodiny, kdo jim dvěma zbyl, byla babička ze strany maminky,“ vypráví Klokánek.

Vztahy v rodině však byly velmi napjaté. Nakonec si Adámek získal srdce babičky, když ji pozvali do Klokánku a nechali jejich vztahu a srdci trochu volný průběh. „Babička je velmi zdatná a aktivní žena a označení babička je v jejím případě spíše zavádějící. Pečuje ještě o další vnoučata od druhé dcery, která je postižená stejným psychiatrickým zatížením,“ konstatuje Klokánek.

Je velmi dobře, že Adámek může vyrůstat v širší rodině, babičce pomáhá, občas si dovolí i zazlobit, jak se na správné dítě sluší a patří. Klokánek se s Adámkem vídá na letních táborech, je to již spokojený, šťastný a zdravý chlapec, který už se o maminku nebojí. Se svou maminkou se stále vídá a už ho nejvíc ze všeho zase zajímají jeho encyklopedie a knížky.

Fotografie jsou z důvodu citlivosti údajů pouze ilustrační, jméno bylo pozměněno.
Autor: Redakce ve spolupráci s Fondem ohrožených dětí – zřizovatelem zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek

Takových příběhů je v Klokánku mnoho. Fond ohrožených dětí, ve svých zařízeních Klokánek, pečuje o více jak 200 dětí s různými příběhy, které se neustále mění. Rádi se s vámi o ně postupně podělíme. Průměrná doba pobytu dítěte v našem zařízení je 6 měsíců. Pomoci můžete i VY. Klokánkům pro rok 2020 chybí 30 % finančních prostředků na běžný provoz. Za každý dar děkujeme a přejeme vám KRÁSNÉ VÁNOCE A ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK.

Zdroj: Klokanek FOD


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články