Tajemná Kleopatra: Zajímavosti, které o překrásné a svůdné panovnici nejspíše nevíte

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Kleopatra
Zdroj: Profimedia

Egyptská královna z rodu Ptolemaiovců se narodila roku 69. před naším letopočtem. Historici se dodnes přou o její skutečné podobě a její tvář byla již několikrát zrekonstruována ve filmech i knihách, přesto dodnes nikdo neví, jak přesně vypadala. To ale není jediná záhada, která se jejího osoby týká, jak upozorňuje Owlcation.com.

Ve své době musela být překrásnou a dokonalou ženou. Ví se o ní, že svedla i velikány jako byl Julius Caesar nebo Markus Antonius. Mnozí se ji snažili zalíbit, protože byla krásná. Jiní zase proto, že to bylo pro jejich postavení výhodné.

Samozřejmě se našli i ti, kteří ji zkoušeli pomlouvat a ubližovat jí, obvykle to bylo ale podle všeho jenom ze strachu před její dokonalostí. Jméno Kleopatra známe asi všichni, tady je ale několik věcí, které jste o egyptské panovnici nejspíš netušili.

Milovaná svým otcem

Většina lidí ji zná pouze jako Kleopatru. Ve skutečnosti byla označována jako Kleopatra VII. a její celé jméno znělo Kleopatra Thea Filopatór. To v překladu znamenalo něco jako Kleopatra, bohyně slunce, milována svým otcem.

Původem nebyla Egypťanka

Zatímco se Kleopatra narodila v Egyptě, její rodokmen sahá až k Ptolemaiovi I. Sotérovi, jednomu z generálů Alexandra Velikého. Po Alexandrově smrti v roce 323 před naším letopočtem převzal Ptolemaios kontrolu nad Egyptem, a nakonec zahájil dynastii řecky mluvících vládců. Kleopatra byla první z ptolemaiovské linie, která se naučila egyptsky.

Nadprůměrně inteligentní

O tom, zda byla skutečně Kleopatra tak krásná, jak se vypráví, se vědci mohou jenom dohadovat. O její inteligenci ale existuje celá řada důkazů. Dnes bychom o ní možná řekli, že byla génius, vynikala totiž v mnoha oborech.

Znala 12 jazyků a plynně dokázala mluvit deseti z nich. Ovládala matematiku, filozofii, astronomii a architekturu. Vědci objevili celou řadu dopisů, které prokazují, že byla také skvělou léčitelkou a dokázala pomoci s kdejakou nemocí.

Kleopatra

Zdroj: Profimedia

Vznikla incestním vztahem

Incest v panovnických rodinách nebyl ničím neobvyklým. Praktikoval se ještě 1400 let po Kleopatřině s mrti. Kleopatra byla dítětem z právě takového vztahu a tím ukázala, že ne vždy se dítě z incestu musí narodit postižené nebo málo inteligentní.

Jejími rodiči byli pravděpodobně bratr se sestrou, sama Kleopatra se v dospělosti provdala za oba své bratry, se kterými sice neměla potomky, ale milostný vztah zcela jistě. Celá řada jejích příbuzných společně zplodila potomky a uzavřela sňatky.

Měla čtyři děti

Kleopatra porodila celkem čtyřikrát. Pouze jedno z jejích dětí se ale dožilo dospělosti. Jako první byl zavražděn Ceasarion. Toho nechal zabít Augustus, kterému se nelíbilo, že je dítě potomkem Julia Caesara.

O pár let později zmizely její další dvě děti Alexander Hélios a Ptolemaios Filadelfos. Dodnes se věří, že byli zavražděni také na rozkaz Augusta, jejich těla se ale nenašla. Přežila pouze dcera Kleopatra Seléné.

Není jisté, zda spáchala sebevraždu

Podle oficiální verze Kleopatra spáchala sebevraždu. Provedla to tak, že se nechala uštknout extrémně jedovatou egyptskou kobrou. Někteří historici si ale tímto tvrzením nejsou jisti a snaží se dokázat jinou verzi.

Podle některých se Kleopatra mohla přiotrávit mastí, kterou si sama v rámci svých experimentů vytvořila. Jiní si zase myslí, že jí jed mohl někdo vpíchnout do těla pomocí velmi tenké a ostré jehly. Šlo tedy o sebevraždu, náhodu, nebo dokonce vraždu?

Zdroj: grunge.com, history.com, owlcation.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články