Odborníci radí, proč byste své džíny neměli prát moc často

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Dziny pracka
Zdroj: Shutterstock

Džíny má doma ve skříni většina z nás. Shodneme se na tom, že je to bezesporu jeden z nejpohodlnějších kousků oblečení, ve kterém můžete vyrazit téměř kamkoli. I když džíny nosíme asi všichni, jen málokdo ví, jak se o ně správně starat.

Určitě i vy máte doma v šatníku alespoň jedny džíny. Nosíte je do práce i jen tak ve volném čase. Oblékáte k nim trička, blůzky i mikiny. Oblíbili jste si je pro jejich pohodlí i fakt, že se dají nosit se vším a skoro všude. Nabízí se ale otázka: umíte se o džíny starat tak, aby vám vydržely co možná nejdéle?

Džíny by se neměly prát (zbytečně) často

Džíny jsou vyrobené z odolného materiálu, který něco vydrží. Denim je velmi odolný materiál přímo určený k častému nošení.

Co ale mnoho lidí neví, je skutečnost, že by své džíny neměli často prát. Pro většinu z nás je totiž naprosto normální, že džíny například po týdenním nošení hodí do pračky.

A to je chyba. Džíny rozhodně tak často do pračky nepatří, ba dokonce jsou i tací, kteří radí, abyste džíny neprali vůbec.

Proč džíny neprat?

Pokud máte opravdu kvalitní džíny, které nebyly nejlevnější, určitě chcete, aby vydržely co možná nejdéle. I to je důvod, proč je nedávat od pračky tak často.

Džíny se obnosí na místech, kde se hodně namáhají. Ať už si v nich sedáte, dáváte si telefon do kapsy, chodíte, nebo máte ruce v kapsách – právě na těchto místech indigová barva vybledne.

Co se stane poté, co džíny hodíte do pračky? Indigo se vymyje nejvíce právě na těch místech, kde byla látka namáhána.

Dalším důvodem, proč omezit praní džínů, je skutečnost, že se praním namáhá materiál a logicky se opotřebovává. A čím častější praní, tím větší opotřebení a tím dřívější znehodnocení.

Jak se o džíny správně starat?

Pokud nejsou džíny špinavé, pak je stačí pověsit na čerstvý vzduch a nechat je pořádně vyvětrat. Najdete-li na nich menší šmouhu, vezměte do ruky hadřík a mýdlovou vodu.

Když vložíte džíny do igelitové tašky a tu strčíte do mrazáku, zničíte tak případné choroboplodné zárodky plísní i bakterií.

Džíny perte až tehdy, kdy to bude opravdu nevyhnutelné.

Zdroj: homehacks.co, idnes.cz, www.koule.cz
Autor: Nikol Kolomazníková


Související články