Historie obouvání: Kdy se objevily první boty a jak to bylo s podpatky

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
Historie obouvani
Historie obouvani

Víte, kdy se začaly nosit první boty? Historie obouvání sahá až do doby před čtyřiceti tisíci lety. To je o mnohem dříve, než si donedávna antropologové mysleli. Nový průzkum však ukázal, že první výrobek podobný botě sloužil člověku opravdu před tak dlouhým časem.

Antropologové tak smýšlení podle změn vaziv, které nastávají, když je člověk zvyklý nosit boty. Kostry nalezené v Asii zase vykazují štíhlejší prsty na nohou než většina raných lidí, kteří chodili naboso.

Sandály jako první dochovaná obuv

První dochovaná obuv je však stará deset tisíc let. Tušíte správně, pokud si myslíte, že to byly sandály. Byly zhotovené z provázku a objeveny v Oregonu ve Spojených státech.

Dalším materiálem byla kůže. Nejstarší kožená bota byla nalezena v jeskyni v Arménii a je stará asi pět tisíc pět set let.

Sandály se daly zhotovit snadno, stačila podrážka a popruhy, které ji přidržovaly k noze. Kromě provázků a kůže se vyráběly i ze slámy.

Tyto boty se hodily do horkého, suchého podnebí a skalnatých oblastí, chránily nohu před jedovatým hmyzem, kameny a hořícím horkým pískem. Jejich stáří dokazuje i jejich vyobrazení na náhrobních reliéfech starověkého Egypta. Zdobené kousky byly symbolem stavu a nosily se jen venku.

Za časů Alexandra Velikého, tedy ve čtvrtém století před naším letopočtem, vzniklo velké množství různých typů sandálů pro různé příležitosti a společenské vrstvy, což se pojilo s celkovým rozkvětem Řecka. Gladiátorky typické pro starověký Řím zažívají dnes renesanci.

Mokasíny se nosí od neolitu

Od neolitu do středověku se ale nosily i boty mokasínového typu, tedy s uzavřenou špičkou. Jejich průkopníky byly indiánské kmeny a byly vyrobeny z kůže a někdy i zdobeny korálky.

Ve středověku byly oblíbenou obuví na evropském kontinentě dřeváky, obzvlášť u nižší vrstvy. Rolníky tlustá dřevěná podrážka chránila před blátem, kameny, chladem a vlhkostí.

Dřeváky jsou dodnes symbolem Nizozemí a dají se tam pořídit jako suvenýry.

Až do 19. století nikdo neřešil, že levá a pravá noha nejsou stejné. Boty pro obě nohy byly zkrátka totožné. V pozdním středověku už se zhotovovaly boty jako módní doplněk.

Jehlové podpatky jsou typické pro Itálii

A co podpatky? Ty se také objevily už v starověkém Řecku. Boty na podpatku nazouvali herci při hrách, kdy výška podpatku zobrazovala důležitost postavy.

Během 17. století se třeba v Anglii nosily podpatky silnější, ale začaly se zvyšovat. Pro Italy pak byly typické podpatky jehlové.

Autor: Šárka Blahoňovská


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články