Flanelové košile jako trend roku 2023. Původ přitom mají možná už v 8. století před naším letopočtem

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
flanelova kosile
Zdroj: Shutterstock

Flanelové košile se stále nosí. Ačkoli byly výrazným módním trendem v 90. letech minulého století, mnozí na ně stále nedají dopustit. Naopak se čím dál více vracejí do módy a dnes je nosí i řada mladých. Také některé celebrity vyznávají tuto módu. V letošním roce má být podle magazínu Vogue flanel opět trendy. S nadsázkou lze říci, že nově zvolený český prezident Petr Pavel s flanelovou košilí jakožto symbolem své kampaně předběhl dobu.

Flanelky jsou oblíbené pro svou univerzálnost. Vzít si je můžete prakticky k jakémukoli oblečení a zkombinovat barvy přesně podle svého gusta.

Mezi nejoblíbenější flanelové košile patří především ty červenočerné, v roce 2023 se zpět do módy vrací i modrobílé kousky. A to v původním devadesátkovém vzhledu společně s šedými nebo modrými džíny a bílým tričkem.

V minulosti se ve flanelové košili objevila například herečka Alicia Silverstone v klipu z roku 1993 na písničku Cryin’ od Aerosmith. I dnes se ale propagací košil proslavily a nedají na ně dopustit například modelka Kate Moss nebo stylistka Laura Hawkins.

Historie flanelové košile

Historie flanelových košil možná sahá dál, než by vás napadlo. Už v 8. století před naším letopočtem totiž nosili kostkované tartany Keltové. Ačkoli se o nich historie poté dlouho nezmiňuje, po roce 1700 se začal vzor objevovat hojně ve Skotsku, kde se nosí červeno-zelené kilty dodnes.

Co se týče naší republiky, proslavily se flanelky ve druhé polovině minulého století. Nejvíce se nosily až v 80. a především 90. letech. Vzorem pro mnoho lidí byly tehdy zahraniční celebrity, s nimiž je dodnes tento druh oblečení spojován.

Patří k nim například frontman legendární skupiny Kurt Cobain, Eddie Vedder z kapely Pearl Jam nebo zpěvák Pharrell Williams, jak připomíná Glamour.

Samotné slovo flanel podle serveru College Fashion s největší pravděpodobností pochází z velšského slova „gwlanen“, což znamená v překladu vlněný výrobek.

Celebrity, které se devadesátkové módy nevzdávají

V minulém století to byly především slavní, kdo udával módní trendy. A ani nyní tomu není jinak.

Zatímco u nás je nejvýraznější osobností spojenou s tímto kouskem šatníku nově zvolený český prezident Petr Pavel, v zahraničí flanelky oblékají především herečky a zpěvačky. Na flanelové košile nedají dopustit například Hilary Duff, Meghan Fox nebo Taylor Swift.

Zdroj: College Fashion, Bespoke Post, Glamour, People, Vogue

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články