Jeden z prvních amerických sériových vrahů své oběti zabíjel v hotelu. Pro tyto účely ho sám navrhl

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
H H Holmes
Zdroj: Unknown authorUnknown author, Public domain, via Wikimedia Commons

Do jednoho z největších měst Spojených států v roce 1893 přijížděly miliony lidí z celého světa, aby navštívily světovou výstavu a užily si pohled na první ruské kolo na světě. V srdci chicagské výstavy návštěvníci obdivovali tyčící se bílé stavby vybudované části White City. Nikdo z 27 milionů návštěvníků netušil, že mezi nimi prochází i modrooký ďábel. Jeho nejnovější jméno bylo H. H. Holmes.

Přiblíží se k mladé atraktivní ženě a zdvořile jí nabídne pokoj ve svém nedalekém hotelu. V množství návštěvníků má tento „první americký sériový vrah“, jak bývá často nazýván, na výběr spoustu krásných žen. Jeho pohostinnost jim lichotí a nabídku přijmou.

Poté, co se ubytují, hostitel využívá vlastnoručně navržený hotel – propracované vražedné sídlo – k hrůzostrašným činům. Prochází po tajných chodbách, v tajném úkrytu za zdí otočí plynovým kohoutem a sleduje, jak se vzduchotěsná místnost, která lze otevřít pouze zvenčí, plní smrtícím plynem. Krásná cizinka se začne dusit.

Přesný počet obětí není známý

Než bude v listopadu 1894 chycen, ve svém „Vražedném hradu“ tento hrozný čin spáchá možná dvacetkrát, možná až dvě stě krát. Jeho příběh se stal již v době zatčení velmi populárním, a kolem H. H. Holmese tak vznikla spousta legend, smyšlenek a nepravd. Je tedy těžké oddělit tyto „pohádky“ od skutečnosti.

Osobu H. H. Holmese bylo skutečně těžké poznat. Jisté je, že byl sériový vrah, ale také lhář, podvodník, vyžíval se ve vymýšlení příběhů, jmen a nových identit. Jeho specialitou byly pojišťovací podvody, šarlatánská medicína, falešné vynálezy či propracované plány na ukrytí hotovosti před věřiteli.

Henry Howard Holmes se narodil v květnu roku 1861 jako Herman Webster Mudgett v New Hampshire. Rodiče byli potomky anglických přistěhovalců, farmáři a oddaní metodisté. Měl čtyři další sourozence, ale údajně byl právě on matčiným mazánkem. Rád pitval zvířata, což ho zřejmě přivedlo ke studiu medicíny. A ještě raději měl ženy, což se ukázalo již na střední škole.

Tři svatby, žádný rozvod

Poprvé se oženil již v sedmnácti letech s Clarou Loveringovou z Altonu v New Hampshire. O dva roky později se jim narodil syn. Neženil se však naposledy. Ke své první ženě se choval tak hrozně, že ho nakonec opustila i s jejich dítětem.

To, že byl právně ženatý, mu však nebránilo, aby se oženil znovu. V té době již používal novou identitu. Vzal si Myrtu Belknapovou, se kterou měl dceru Lucy. Teprve poté zažádal o rozvod, ale ten nebyl nikdy dořešen. Podobným způsobem se oženil i potřetí, na počátku roku 1894 s Georgianou Yokeovou.

Miloval pitvy

Mezi svatbami vystudoval medicínu a již na škole provedl několik pojistných podvodů, ke kterým využil jím pitvané mrtvoly, které kradl a vydával za jiné lidi. Mimochodem, v pitvání mrtvol se prý až podezřele vyžíval.

Vystřídal různé práce i města, kde působil. Jméno Henry Howard Holmes poprvé použil v roce 1886, kdy složil zkoušku na vykonávání farmacie. Stejný rok přijel do Chicaga a navštívil Holtonovu lékárnu, kterou provozoval v té době již nemocný lékárník.

Holmes ho přesvědčil, aby mu podnik prodal. Zde koluje několik mýtů o tom, že Holmes majitele zabil a přebral mu ženu, nebo že manželé Holtonovi záhadně zmizeli. To však nebyla pravda.

Vražedný labyrint

Na pozemku proti lékárně nechal Holmes postavit velkou třípatrovou budovu, kterou nazval „The Castle“ (Hrad). Přestěhoval sem lékárnu a celé přízemí sloužilo pro pronájem obchodů. V dalších patrech pak měl mít svoji kancelář, byty pro nájemníky a zbytek měl tvořit hotel plánovaný po příležitost nadcházející Světové výstavy v Chicagu.

Firmy najímal tak, aby nikdo neznal přesný plán budovy

Hotelová část byla jakýmsi bludištěm se spoustou pokojů bez oken. Zvukotěsné místnosti, tajné chodby, krematorium a tajné přístupy do piteven v suterénu. Dělníky na stavbě střídal tak často, aby nikdo neznal přesný plán stavby tohoto děsivého bludiště.

První obětí hotelu byla jeho milenka

Oběti si pak vybíral mezi návštěvnicemi Světové výstavy, které se v hotelu ubytovaly, manželkami svých nájemníků a milenkami. Mučil je ve zvukotěsných komorách, vybavených plynovým potrubím, které mu umožňovalo ženy kdykoli udusit.

Vydělával na kostrách zavražděných

Kostry obětí pak s využitím svého lékařského vzdělání a konexí prodával laboratořím a lékařským školám. Se vším mu jako asistent pomáhal blízký přítel Benjaminem Pitezel. Společně také naplánovali další pojišťovací podvod – měli předstírat Pitezelovu smrt. Holmes to však vzal doslova a Pitezela zavraždil i s jeho rodinou.

V té době se však kolem něj již stahovala smyčka

Dostal se do hledáčku policistů kvůli několika krádežím a pojistným podvodům. Dokonce se krátce dostal do vězení. Když byla v roce 1895 objevena těla Pitezela a jeho dětí, bylo jasno.

Ve stejné době také vyhořelo třetí patro Holmesova chicagského vražedného hradu a vyšetřovatelé začali odkrývat další hrůzné Holmesovy zločiny. U soudu se Holmes přiznal k 27 vraždám, ve skutečnosti jich může být daleko více.

V roce 1896 byl odsouzen a poslán na šibenici. Vaz si nezlomil a v bolestech se škrtil na provaze ještě patnáct minut.

Zdroj: allthatsinteresting.com, en.wikipedia.org, murderpedia.org
Autor: Michaela Pauerová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články