Zdravá pleť za minimální náklady. Vyrobte si doma vlastní pleťovou vodu

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
plet ruze
plet ruze

O svou pleť se ráda stará každá žena. A co si budeme povídat, i někteří pánové občas potřebují kůži na obličeji ulevit a zbavit ji nečistot. Pokud nevěříte předražené kosmetice z drogerií, máme pro vás jednoduché rady na to, jak si vytvořit pleťovou vodu doma.

Kosmetika je něco, bez čeho se v domácnosti člověk jen těžko obejde. Měli bychom o sebe pečovat, zbavovat kůži nečistot a posilovat ji, odstranit bolestivé pupínky a celkově ji osvěžit. Jsou ale opravdu přípravky z drogerií opravdu to pravé? Spousta výrobců přímo na obalech varuje před nežádoucími účinky.

Ačkoli by měly tyto přípravky pomáhat, v mnohých případech obsahují i chemii a látky, na které může být člověk alergický.
Obvykle platí, že čím kvalitnější a přírodnější kosmetika je, tím více za ni utratíte. My vám proto poradíme rovnou tři recepty, jak si bylinkovou pleťovou vodu vytvořit doma téměř zadarmo.

Lipová pleťová voda

Lípa je jedna z bylinek, které přináší organismu celkové ulevení při horečkách a nachlazeních. Proto se z ní také velmi často dělají čaje.

Málokdo ale ví, že ji lze využít také při psychických problémech. Pleťová voda z lípy vám sice nepomůže od horečky, rozhodně ale uklidní nejen podrážděnou pokožku obličeje, ale celkově uleví vašemu organizmu od stresu.

Dvě lžičky lipového květu zalijeme sklenicí studené vody. Přidáme lžičku medu, který dodá kůži vlhkost, navíc celkově zklidňuje a dodává obličeji mladistvý vzhled. Celou směs povaříme asi patnáct minut a necháme vychladnout. Takto vzniklou pleťovou vodu lze na chladnějším místě uchovat až tři dny.

Chrpová pleťová voda

Chrpa je obecně dobrá na veškeré typy zánětů, ale také při léčení nepříjemných pupínků. Navíc zpomaluje vrásky. Pleťová voda z chrpy je tak vhodná jak pro ty, kteří si chtějí udržet svěží vzhled, tak také pro ty, kteří řeší nepříjemné vyrážky a akné.

S chrpovou vodou můžeme postupovat stejně jako s lipovou, včetně přidané lžičky medu. Pokud chcete účinnější masku na jedno použití, smíchejte dvě lžičky chrpového květu s kelímkem bílého jogurtu a vaječným žloutkem. Před aplikací na obličej si zakryjte oči tamponky, abyste je chránili.

Růžová pleťová voda

I když jsou růže spíše rostliny pěstované pro krásu, neměli bychom podceňovat ani jejich léčivé účinky. Jejich květy vyživují pokožku, dodávají pleti potřebnou vláhu, navíc podobně jako lípa mají také pozitivní vliv na psychické zdraví člověka.

Na pleťovou vodu lze využít jak okvětní lísky růže, tak také listy rostliny. Ty zalijeme studenou vodou, smícháme s trochou medu a necháme opět patnáct minut povařit. Získáme tak nejen osvěžující, ale také velmi voňavou směs, která naší pokožce dodá vše, co potřebujeme.

Domácí pleťová voda se dá podobným způsobem vytvořit i z dalších bylin či rostlin. Oblíbené jsou například pleťové vody z jablek a octa, okurkové pleťové vody nebo mléčná domácí kosmetika.

Ve všech případech si můžete být jisti, že to, co si na obličej aplikujete, je stoprocentně přírodní. Navíc vás výroba takové kosmetiky nebude stát téměř žádné finance a jen několik minut času.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články