Těhotenství a porod mohou zapříčinit vypadávání vlasů. Víme, jak se tomu bránit

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Tehotenstvi vlasy
Zdroj: Shutterstock

Pokud jste právě v očekávání, jistě ve vaší rodině vládne velká radost. Zároveň se ale také mnohými věcmi stresujete a do toho se přidalo to strašné vypadávání vlasů. A vaše kojící kamarádka se prý také denně potýká s chomáči vlasů na svém kartáči. Jak je to možné?

S vypadáváním vlasů během těhotenství a po porodu se setkává celá řada žen. Možná vás to překvapí, ale pokud jste dříve měla vlasy pevné, silné a lesklé, s příchozím potomkem se jich na čas budete muset vzdát. Všechno se dá ale řešit.

Podle odborníků více než polovina těhotných nebo kojících žen přišla někdy k lékaři s tím, že má problémy s vlasy. A většina z nich si to vůbec nespojila s dítětem. Málokoho by napadlo, že tyto dvě věci mohou souviset.

Hormony, hormony a zase ty hormony

Většinu věcí v našem těle ovlivňují hormony. A ty jsou v těhotenství či těsně po porodu opravdu jako šílené. Změny tak přicházejí v mnoha oblastech našeho těla a my se fyzicky i psychicky měníme.

A vlasy nebyly z tohoto hormonového útoku vynechány. Změna hladiny hormonů v našem těle může mít za následky vypadávání vlasů, jejich lámání, dokonce i změnu barvy. A pokud běžné přípravky nepomáhají, je načase navštívit odborníka.

Předcházejte problémům prevencí

Někdy je početí neplánované, pokud se ale o miminko snažíte, předem se ujistěte, že má vaše tělo dostatečnou péči. Je samozřejmé, že budete dodržovat zdravý životní styl, méně se stresovat a chystat se na to, abyste svému budoucímu potomkovi poskytla ty nejlepší podmínky k vývoji.

Dbejte ale také o sebe. Vaše tělo bude v těhotenství potřebovat péči. A když teď víte, co hrozí vašim vlasům, jistě si dáte pozor, abyste i u nich dodržovala preventivní kroky, které zabrání pozdějším problémům.

Přírodní šampony na posílení vlasových kořínků jsou základem. Doporučujeme také pravidelně používat kondicionér a nemýt si hlavu víckrát než dvakrát týdně, protože přehnané namáčení vlasy ničí.

Někdo si myslí, že má vlasy zdravé a nepotřebují speciální péči. Později se ale ukáže, že změna hladiny hormonů oslabené vlasy ničí. Proto i když své bujné hřívě věříte, nepodceňujte prevenci.

Co dělat, pokud vlasy začnou v těhotenství vypadávat?

Někdy se o prevenci nedozvíme včas, nebo se o ni pokoušíme, ale stejně není dostatečná. Jak potom řešit problémy s padajícími vlasy? Odpovědí je návštěva lékaře nebo lékárny.

Doktor vám poradí nejlépe, co pro zdravé a silné vlasy během těhotenství dělat. I v lékárně ale budou vědět, jaké přípravky vám pomohou vlasy opět zkrotit a zároveň neublíží vašemu miminku.

Ne vždy jde totiž jen o šampony a kondicionéry aplikované přímo na hlavu. Existují také pilulky s vitamíny, které pomáhají se zpevněním vlasů a s omezením jejich vypadávání. Rozhodně se ale vždy poraďte, zda určité léky a doplňky stravy smíte používat během těhotenství a kojení.

Vždy myslete na to, že zdraví vašeho miminka je přední. Samozřejmě chcete i po porodu vypadat dobře, ale jste teď především matka a je důležité umět mnohé problémy řešit současně s jinými.

Zdroj: medicalnewstoday.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Související články