Suchá pokožka má celou řadu příčin. Tyhle vás pravděpodobně překvapí

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Sucha plet
Zdroj: Shutterstock

Celá řada lidí se potýká s problémy suché pokožky. Především v obličeji, ale také na rukou a na zbytku těla je kůže drsná na dotek i na pohled, tvoří se na ní krvácivé ranky, loupe se a po sprchování cítíme, jak se nám napíná. Samozřejmě existuje celá řada produktů a metod, které s ní bojují.

Pokud se budete o svou pokožku pravidelně starat, ideálně pomocí přírodních krémů a masek z drogerie či lékárny, pravděpodobně snížíte riziko suché a popraskané pokožky na minimum. Jenomže ne vždy může za problémy nedostatečná péče.

Někteří lidé se s problémy s kůží narodili, jiní si k nim dopomohli například svým životním stylem. Jaké jsou ty nejzásadnější příčiny vysychání pokožky a jak se proti nim dá jednoduše bojovat? Poradíme.

Hormonální nerovnováha

Hormony řídí celou řadu důležitých center v našem těla, a přesto je přehlížíme, dokud nenastanou nějaké skutečné problémy. Podle lékařů dermatologické chirurgie na UT Dell Medical School je celá řada těch, které mohou mít na naši suchou pokožku vliv.

Vysychání kůže může být častým problémem spojeným se špatnou funkcí štítné žlázy. Hormony štítné žlázy totiž mimo jiné stimulují olejové žlázy v našem těle, a pokud to nedělají správně, pokožka je suchá na dotek i na pohled.

Dalším hormonem, který může vaši kůži vysoušet, je estrogen, který hraje klíčovou roli ve vývoji v průběhu života ženy. „Uklidnit hormony, a tím pádem zlepšit zdraví své pokožky můžete dostatkem spánku, vyváženou stravou, pravidelným cvičením, omezením konzumace alkoholu a vyhýbáním se kouření,“ radí doktor Hollmig z dermatologické kliniky v Británii.

Stres

Působení stresu na naše tělo je všeobecně známým tématem. Málokdo si ale uvědomuje, že i na pokožku má psychický stav člověka vliv. Když se cítíte vystresovaní, vaše hladina kortizolu vystřelí raketově nahoru.

Ten pak produkuje nadměrné množství oleje, což překvapivě vaši pokožku neposiluje, ale naopak vysušuje. „Stres také způsobuje to, čemu se říká neurogenní zánět, který má na svědomí svědění, zarudnutí a otoky,“ píše ve své publikaci konzultantka dermatologie Justine Hextall.

Recenze z roku 2014 publikovaná v časopise Inflammation & Allergy Drug Targets ukázala, že stres může negativně ovlivnit zadržování vody a vést k vyprahlé a svědivé kůži. V tomto případě je lékem pořádný dlouhý spánek a snaha vyhýbat se stresovým situacím.

Špatné ovzduší

Není sice nic romantičtějšího než se schoulit v zimě u krbu, ale na druhou stranu suché ovzduší vaší kůži neprospívá. Navíc může způsobovat také dráždivý kašel. Nezapomínejte pravidelně větrat a chodit na čerstvý vzduch.

Stejně tak ale chladný vzduch venku, když vyrazíte na procházku v zimě, může vaši pokožku zbavit vlhkosti, a vy se pak vrátíte domů s obličejem vysušeným a bolavým. Podle kliniky Mayo je v takovém případě třeba vždy před odchodem z domu a po návratu zpět používat hydratační a ochranné krémy.

Příliš mnoho soli

Když sůl nasypete na slimáka, smrskne se, protože se z něho začne okamžitě vysoušet veškerá jeho vlhkost. A přesně to se děje i s vaším tělem v případě, že jíte jídla hodně přesolená. Také pak máte neustále žízeň, je to tak?

V tomto případě neexistuje nic snadnějšího než se pokusit najít hranici, za kterou už nejít. Jídlo se dá solit tak, aby vám chutnalo, ale zároveň nepřekračovalo zdravou míru.

Zdroj: healthdigest.com, healthline.com, mayoclinic.org
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články