Komerční sdělení

Zimní dovolená autem po Evropě: Kam vyrazit bezpečně za zážitky

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
only u uvodní foto 1
Zdroj: Shutterstock

Momentální situace cestování příliš nenahrává, přesto můžete bezpečně vyrazit do několika evropských států. V zimě si dovolenou užijete sice bez moře a sluníčka, zato vás nebudou obtěžovat davy turistů, a dokonce ušetříte. Kam vyrazit na bezpečnou zimní dovolenou autem?

Zimní dovolená s autem má svá pravidla

Kromě epidemiologických nařízení musíte při cestování po Evropě autem dodržet další důležité pravidlo – vozidlo musí mít samozřejmě platné povinné ručení i ve státu, který chcete navštívit (územní platnost pojistky najdete na zelené kartě). Vyplatí se i havarijní pojištění, které vám pokryje škody na vlastním autě při nehodě nebo odcizení. Zkontrolujte také povinnou výbavu v cílové destinaci a případně ji předem do auta doplňte. S sebou vezměte všechny potřebné osobní dokumenty, průkazy k autu (ideálně i s kopiemi uschovanými v zavazadle) i formulář Záznam o dopravní nehodě v angličtině.

Za čím pojedete?

Cíl dovolené vyberte podle svých zájmů a oblíbených aktivit. Následující tipy vás třeba inspirují:

Prohlídka evropských měst
Vyrazte do některé z blízkých metropolí a užijte si komfortní procházkovou dovolenou. Mimo sezónu je ve městech mnohem méně turistů a ubytování i jídlo vás vyjde levněji (kromě období Vánoc a Silvestra). Navštívit můžete třeba zimní Paříž.

Nevadí vám jet o kousek dál? Pokud plánujete road trip, při kterém je i samotná cesta cílem, můžete autem vyrazit i do Portugalska nebo naopak na sever do Švédska. Opravdoví dobrodruzi mohou vyzkoušet dovolenou v karavanu, který jim poskytne domov na kolečkách.

Sportovní dovolená
Jste aktivní sportovci a povalování vám vůbec nic neříká? Vybavte se lyžemi či snowboardem a zajeďte si do Bulharska. V hornatém Bulharsku je nejoblíbenějším střediskem Bansko, kam dorazíte asi po 12 hodinách jízdy od českých hranic.

TIP: Když si předem stáhnete bankovní aplikaci s převodem měn, nebudete muset peníze vyměňovat fyzicky na přepážce. Můžete si tak výhodně a rychle vyměnit jen tolik financí, kolik opravdu potřebujete.

Připomenutí léta
V některých evropských oblastech si užijete vyšší teploty, než jaké momentálně panují v ČR. Objevte třeba mimosezónní Chorvatsko, kde teploty v zimě dosahují kolem 10 °C. Užijete si tak památky a výlety bez úmorného vedra a davů turistů.

Chraňte své zdraví i při cestách

Ať už vyrazíte za zimními zážitky kamkoliv, nezapomeňte dodržovat základní hygienická opatření chránící před nákazou infekčními onemocněními. Dodržujte rozestupy, noste roušku a často si myjte ruce. Předem si také sjednejte cestovní pojištění, které vám pokryje náklady na případnou lékařskou péči.

Autor: redakce


Sdílet článek:Share on Facebook
Facebook

Související články