Komerční sdělení

Vytvořte teplo domova. S peletami je to snadné

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Stastna zena
Zdroj: Shutterstock

Hypotéka, elektřina, topení – náklady na bydlení v domě jdou každý měsíc do tisíců. Zatímco některé položky příliš neovlivníme, způsob vytápění může celkovou zaplacenou částku výrazně ovlivnit. Finančně výhodné vytápění umí zajistit například kotel na pelety. Znáte?

Tento typ kotle na pevná paliva vytváří teplo spalováním pelet. Jde o malé pravidelné válečky, které vznikají slisováním dřevěných pilin. Na rozdíl od dřeva je s nimi mnohem jednodušší manipulace a snadno se skladují. Díky svému jednoduchému provozu může být peletový kotel nainstalovaný i do domácností, kde žijí starší lidé nebo osoby s menší fyzickou silou.

Zapomeňte na přikládání

Hlavní výhoda kotle na pelety je v automatickém provozu, při kterém téměř veškerou práci udělá kotel za vás. Stačí jednou nebo dvakrát do týdne naplnit zásobník a dál se nemusíte o nic starat.

Rozdělání a udržování ohně funguje zcela automaticky a kotel samočinně topí bez manuálního zásahu. Místo ručního přikládání jsou pelety plynule dopravovány ze zásobníku k hořáku. Navíc když je potřeba, kotel oheň bezpečně uhasí.

Chytrá technologie pomáhá

Na první pohled je jasné, že moderní kotel na pelety nemá moc společného se starými uhelnými kotli. Obsažená řídicí jednotka má vlastní dotykový displej, na které si přehledně zobrazíte a nastavíte požadovanou teplotu.

Po připojení kotle k internetu můžete zapínat kotel odkudkoli pouhým kliknutím na mobilu nebo na počítači. Stejně snadno lze měnit teplotu v místnostech nebo časový rozvrh vytápění. Po návratu z práce nebo z dovolené je už dům vytopený na požadované klima, což oceníte třeba i při příjezdu na chalupu.

Šetří místo i palivo

Automatické dávkování zaručuje velmi efektivní nakládání s palivem, protože kotel přikládá vždy jen takové množství, které je aktuálně potřeba. K tomu si můžete připočíst velkou výhřevnost pelet a vysokou účinnost peletových kotlů. Výsledkem je nízká spotřeba paliva a celkově nižší účet za topnou sezónu.

palivo

Zdroj: Shutterstock

Na skladování pelet je potřeba suché místo, ideálně v blízkosti kotle. Záleží, jak velkou zásobu si objednáte. Samotné kotle na pelety nejsou rozměrné a výrobci nabízejí různé výkony, velikosti i prostorové uspořádání. Například kotle Biopel Mini od českého výrobce OPOP jsou k dispozici v klasickém i zúženém tvaru, aby se vešly i do těch nejmenších technických místností.

Pelety jako palivo budoucnosti

Vytápění peletami můžete bez problému použít v malém i velkém domě. Lze využít připojení na klasické radiátory i moderní podlahové topení a současně můžete ohřívat také teplou užitkovou vodu pro využití v domácnosti.

kotel

Zdroj: OPOP

Pelety se dají využívat také jako palivo pro krby a kamna uzpůsobené pro jejich spalování. Stejně jako kotle mohou fungovat v automatickém režimu, kdy se nemusíte starat o přikládání. Na rozdíl od kotlů ale nemají k dispozici tak velký zásobník, takže doba samočinného provozu bývá kratší. Navíc pokud nejsou vybavené výměníkem, nedostane se teplo do dalších místností domu.


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články