Komerční sdělení

Nečekané předvánoční výdaje a jak se na ně připravit

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Vanocni darky
Zdroj: Shutterstock

Je sice teprve začátek listopadu, už teď jsou ale Vánoce strašákem pro mnohé z nás. Ti chytřejší už začínají nakupovat dárky, protože vědí, že z jedné výplaty je potom všechny nepořídí. To ale není to jediné, co nás především z finančního hlediska na současném období děsí.

V zimních měsících se lidé pokouší ušetřit, jak se jenom dá. Jenomže zatímco během zbytku roku je možnost sem tam dát nějakou korunu stranou, teď to úplně nejde.

Topit je potřeba, takže i když je to drahé, nedá se nic dělat. Koupit si ještě před prvním sněhem zimní boty a nějakou teplou bundu také nevyjde levně. A potom jsou tu právě zmíněné přípravy na Vánoce.

Rozložte si výdaje do několika měsíců

První možností, jak se z financí před Vánoci nezbláznit, je myslet na celou věc předem a rozložit si výdaje tak, aby vás nezruinovaly. To znamená, že například dárky začnete nakupovat už v říjnu nebo začátkem listopadu.

Díky tomu z každé výplaty pořídíte něco a nehrozí, že pak dáte z té poslední 10 000 korun za všechny dárky najednou. Je také důležité rozplánovat si, do koho chcete kolik investovat.

Samozřejmě, že některým lidem koupíte dárky dražší, máte ale třeba také přátele, kteří se jednoduše budou muset smířit s drobností za pár stovek. A to i přesto, že se vám pro ně moc líbí něco dražšího.

Mezi další tipy, jak ušetřit, tak patří to, že se nad každou kupovanou věcí musíte třikrát zamyslet.

Potřebujete ji skutečně do domácnosti? Nebo chcete tenhle dárek opravdu kupovat? Někdy vám dojde, že prvotní nadšení po položení těchto otázek skutečně opadne.

Půjčka jen v krajním případě

Samozřejmě je možné, že z mnoha důvodů budete muset před Vánoci sáhnout na své úspory. Vybrat si pár tisícovek ze spořícího účtu, nebo rozbít tajnou kasičku ukrytou v knihovně.

A to i proto, že kromě dárků jsou spojeny Vánoce také s hostinou, na které nesmí chybět dobré jídlo, s návštěvami, výzdobou domu,… Jednoduše je toho hodně, za co se v tomto období utrácí.

Půjčovat si peníze od příbuzných, nebo snad dokonce od banky či nebankovní společnosti, by ale mělo být až tou poslední možností. Zamyslete se nad tím, zda to nejde vyřešit i jinak. Popřemýšlejte, kde ještě můžete ušetřit.

Nikdo vás nebude soudit, pokud si budete muset před Vánoci půjčit, mělo by se ale skutečně jednat až o tu úplně nejkrajnější možnost, jak svátky klidu a míru zvládnout se vší parádou.

 


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články