Komerční sděleníVolný čas

Co přináší nový SEX V PRAZE 2? Příběhy o lásce a vášni v Srdci roz-korona-vířené Evropy

od Luboš Klouček
4 minuty čtení
zena kniha unikat
zena kniha unikat

Máte už také dost zpráv, které se na vás valí ze všech stran skrze média, snaží se vás neustále děsit a přinášejí v této rozvířené době jen a jen deprese? Vypněte televizi a sáhněte raději po nové knížce o životě, lásce a sexu, která vám svým nadhledem dodá dobrou náladu i optimismus. Nechybí v ní vášeň, vztahy plné lásky, magická Praha a její kouzelná zákoutí, mrazivé úvahy o současné společnosti a také šarmantní muži a jiná zvířata.

Pozoruhodná česká autorka píšící pod pseudonymem Jana Collins vydala nový román SEX V PRAZE 2 aneb O lásce a vášni v Srdci roz-korona-vířené Evropy. Opět nám představuje osudy tří kamarádek, které žijí v magické Praze a tentokrát jim do podnikatelského i soukromého života vstoupil nouzový stav, vyhlášený vládou kvůli tzv. „koronavirové pandemii.“ Novela je psána střídavě vážně, ale i s vtipnou nadsázkou. Dává nám naději, že je možné konstruktivním způsobem pokračovat v dosavadní existenci a nese poselství, že tvůrčí přístup k životu překoná každou krizi.

Víte, jak dlouho trval nouzový stav na jaře? Devět a půl týdne neboli 66 dní. Co stojí na pozadí? Je to snaha o celoplanetární rituál, takový, jaký byl ukázán na zahájení Olympijských her v Londýně v roce 2012?

Zdroj: autorka

SEX V PRAZE 2 je velmi volným navazováním erotické novely SEX V PRAZE (2012), která se stala bestsellerem. SEX V PRAZE 2 vypráví o tom, jak se dění od letošního jara 2020 promítá do životů hlavních hrdinek. Hana je majitelkou továren na výrobu křišťálových lustrů a přichází doslova přes noc o významné zakázky. Lucie, majitelka divadla s barem, je čerstvě zamilovaná do svého pana „Božského,“ amerického scénáristy žijícího v Paříži, takže když se zavřou hranice, milenci jsou od sebe odtrženi. Měli by se snad spokojit se vztahem virtuálním? Betty má eventovou agenturu pro zahraniční klienty. V nouzovém stavu je její podnikatelská aktivita úplně zastavená, a tak se vrací do náruče rodiny, kde se také setkává se svou dětskou láskou. I když Hana, Lucie a Betty čelí náročným životním situacím, do řešení problémů zapojují energii i nadšení. Prostě je hned tak něco nezlomí.

Třicet tři kapitol, tři dějové linie, příběhy tří žen jsou protkány hovory o lásce i sexu. Humor v nich střídá zamyšlení nad důvody nouzového stavu v širším kontextu.

Spisovatelka Jana Collins, vlastním jménem Zuzana Adamson je žena mnoha tváří. Do jejích postav se promítá i její situace, pozice ženy mezinárodně úspěšné v oblasti kongresové a incentivní turistky. V září letošního roku EVENTEX, mezinárodní společnost působící v oblasti MICE, již podruhé ocenila v anketě, které se účastnilo 4200 odborníků z celého světa, Zuzaniny aktivity v této oblasti. „Mezi TOP 100 osobností na světě jsem ve svém oboru byla zvolena podruhé od roku 2007. Mám z toho velkou radost.“ říká Dr. Zuzana Adamson a dodává: „Nutno říct, že tento zdravý a prosperující obor, který přináší miliardy do veřejných rozpočtů, byl v březnu 2020 následkem vládních nařízení téměř po celém světě de facto zlikvidován.“

Kromě oborových časopisů se Zuzana věnuje vydávání knih, jejich překladům z francouzského jazyka i vlastní tvorbě. Prožila velkou část života v Paříži, kde na Sorbonně obhájila doktorskou práci v oblasti srovnávací literatury. Založila si na knižní aktivity v roce 2012 vydavatelství 48 Gam. Můžete se podívat na www.48gam.cz. Její nakladatelství vydává knížky, které se týkají témat jako Svoboda, Spiritualita, Sexualita, Smích a Systémy. Mimo jiné přeložila a vydala v roce 2019 román francouzského spisovatele Jeana Raspaila Tábor Svatých.

O své literární tvorbě Dr. Zuzana Adamson říká: „Psaní je pro mne nutností, prostředkem, kterým jsem se v tomto případě vyrovnávala s nouzovým stavem, ale taky velkou zábavou.“ A pokračuje: „Pro člověka, který je zvyklý létat po světě a propojovat podnikání a radost, bylo uzavření hranic opravdu velkou změnou životního stylu. Zůstala jsem jaksi zaseknutá v Praze, veškeré akce, business i cesty zrušené. Ve skříni mi visela nové garderoba pořízená na všechna jednání, cesty a akce. Tak jsem na ni jen tak koukala a říkala si, kde a kdy ji uplatním? Začala jsem psát, abych se z toho uzavření nezbláznila, a vlastně jsem si ve své knize vytvářela svět, do kterého jsem se s radostí na pár měsíců nastěhovala.“

Zdroj: autorka

Na otázku, proč píše pod pseudonymem, Zuzana odpovídá: „Vymyslela jsem si fiktivní spisovatelku, jméno je trošku narážka na hollywoodskou autorku červené knihovny. Velice mě baví při psaní hrát si s tím, že tato autorka občas zasahuje do děje, snaží se ho organizovat, snaží se posunovat postavy do situací, které si pro ně vymyslela, a někdy se setká s tím, že si postavy samy začnou dělat, co chtějí a vyskakují ze zadání. Sama jsem se při psaní smála a bavila a věřím, že některé čtenářky nebo čtenáře (kniha není jen pro ženy) také pobavím.“

Nečetli jste SEX V PRAZE? Není to nutné, tento druhý díl navazuje na bestseller z roku 2012 jen volně. Knihy se od sebe liší jak náplní, tak tematicky. Zuzana Adamson alias Jana Collins má originálníní způsob vyjadřování, psaní i myšlení, který někteří hodnotí jako magický realismus, jiní jako proudy automatického psaní; na druhou stranu při objasňování společenských procesů směřuje k jádru věci natolik rentgenově, že vás při čtení až mrazí. Knihu bych doporučila těm, kdo hledají něco víc, než co považujeme za běžné romány…

Autor: Martina Svobodová


Související články