Komerční sdělení

3 časté příčiny dětských úrazů a jak jim předcházet

2 minuty čtení
Dite u doktora
Zdroj: Krakenimages.com / Adobestock.com

Úrazy nejsou v dětství ničím výjimečným, jde o běžnou součást objevování světa. Děti pravidelně testují hranice svých možností, čímž se přirozeně učí novým věcem. Často však jejich jednání končí úrazem. Jak zmírnit rizika?

1) Pád na nebezpečném místě

Když dítě spadne v parku na trávě, nic se mu pravděpodobně nestane. Jenže pády jsou jen málokdy „ideální“. Často k nim tak dochází na místech, kde je riziko poranění vysoké. Vzhledem k tomu, že prakticky každé dítě spadne několikrát denně, s přehledem jde o nejčastější důvod vzniku poranění.

Při pádu na chodníku si tak dítě často odře ruce či kolena, doma zase nárazem do ostrého nábytku často dochází k nepříjemným poraněním v oblasti hlavy. Nikoli výjimečné jsou bohužel i pohmožděniny, tržné rány či dokonce zlomeniny.

Prevence poranění při pádu

Zejména při sportu by dítě mělo být vybaveno helmou a chrániči kloubů. Doma byste měli snížit riziko poranění nalepením ochranných prvků na ostré hrany nábytku.

Když už k poranění po pádu dojde, často stačí běžná náplast nebo sterilní obvaz, kterým ránu převážete. V případě vážnějších karambolů je vhodné vyhledat lékařskou pomoc.

2) Popáleniny

Poměrně závažným dětským poraněním jsou popáleniny. Ani ty bohužel nejsou zcela výjimečné. Typicky k nim dochází v kuchyni či jídelně. Dítě, které začíná objevovat svět, na sebe převrhne konvici nebo hrnec s vodou, čaj, nebo třeba čerstvě uvařený oběd.

Prevence dětských popálenin

Všechny rizikové předměty musíte dostat z dosahu dítěte. Platí to i pro přívodní kabely (například k rychlovarné konvici). Dítěti musíte aktivně vysvětlovat riziko popálenin. Vhodnou prevencí může být i názorná ukázka. Nechte potomka, aby si bezpečně vyzkoušelo pocit pálení. Může si sáhnout na vnější stranu hrnečku s čajem nebo zabořit prstík do horké rýže. K popálení nedojde, ale dítě pochopí, že nejde o nic příjemného. Zároveň uspokojíte jeho zvědavost.

V případě popálenin jednejte dle jejich rozsahu. Menší místa stačí rychle zchladit a šetrně převázat. S rozsáhlými popáleninami byste měli co nejrychleji zamířit k lékaři.

3) Pozření nebezpečného předmětu

Dalším typickým zdrojem akutních problémů je vdechnutí nebo spolknutí nebezpečného předmětu. Riziko se může značně lišit dle druhu předmětu, věku dítěte či způsobu uvíznutí. Mezi nejnebezpečnější situace patří vdechnutí hraček nebo pozření léků, čisticích prostředků, baterií či magnetů.

Jak zabránit dítěti v pozření nebezpečných předmětů?

Nejlepší prevencí je v tomto případě bedlivý dozor. Všichni ale víme, že stačí malá chvilka nepozornosti a dítě začne prozkoumávat místa, která jsou mu běžně zapovězena.

Důležitější je proto předcházet tomu, aby se dítě k nebezpečným předmětům dostalo. Všechny potenciálně závadné předměty proto musíte přemístit z jeho dosahu – do výše položených polic nebo do uzamčených úložných prostor. Hračky kupujte vždy s ohledem na věk dítěte, aby nemohlo dojít k oddělení malých částic, které se vejdou dítěti do úst.


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články