Josephine Cochrane hledala někoho, kdo by pro ni sestavil myčku na nádobí. Nakonec si vynález nechala patentovat sama

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Josephine Cochran
Zdroj: Post of Romania, Public domain, via Wikimedia Commons

Myčku na nádobí dnes používá mnoho rodin. Usnadňuje nám práci a někteří ani nepřemýšlíme nad tím, že bychom měli nádobí mýt po velkých oslavách v ruce. Vynález je možná starší, než si myslíte. Vznikl už v roce 1886.

Josephine Cochrane se narodila do chudé rodiny, podařilo se jí ale v 19 letech velmi dobře provdat. Od té doby žila v luxusu, na který si velmi rychle zvykla. A neměla ráda, když s jejím bohatstvím ostatní lidé nakládali neuctivě. I díky tomu vznikla myčka na nádobí.

Neschopné služebnictvo

Po jednom z večírků zašla Josephine do kuchyně, aby se ujistila, že její služebné plní svou práci tak, jak mají. Skutečně umývaly nádobí podle jejích požadavků. Jenomže s drahým porcelánem zacházely velmi neopatrně.

To se bohaté ženě nelíbilo. Několik žen dokonce vyhodila za to, že jí nádobí poničily, píše Alexandra John. Tehdy se rozhodla, že musí existovat jiný způsob, jak nádobí umýt rychle, bezpečně a pohodlně.

Co si člověk neudělá sám…

První koncept na myčku nádobí existoval už v roce 1850. Šlo tehdy o přístroj na ruční pohon, který si nechal patentovat Joel Houghton. Josephine Cochrane trvala na tom, že musí existovat cesta, jak myčku udělat tak, aby fungovala bez pomoci lidí.

Nejprve se snažila přesvědčit několik technicky zdatných přátel ze svého okolí. Nikdo jí ale nepomohl a ona tak prohlásila, že vymyslí myčku sama. Tehdy se jí lidé smáli, uvádí National Investors. Ona ale po čase skutečně přišla s přístrojem, o kterém mluvila.

28. prosince 1886 si nechala myčku patentovat. Šlo tehdy o měděný kotel, ve kterém se otáčel kruh. Ze spodní i horní části přitom tryskala voda se saponátem.

Josephine si na základě vynálezu založila firmu. Její muž jí ale po smrti bohužel místo jmění zanechal velké dluhy, a ona tak dlouho fungovat nemohla. Proto si myčky všiml svět až daleko později a do běžných domácností se dostala až kolem roku 1900.

Zdroj: Kids Discover, Your Souce News, National Investors, Story Mag, Alexandra John

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články